Fraunhofer uruchomi innowacyjną produkcję wafli krzemowych

Fraunhofer uruchomi innowacyjną produkcję wafli krzemowych
Foto. Frauhofer ISE

Utworzona przez niemiecki Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE  spółka ma zająć się wytwarzaniem płytek krzemowych wykorzystywanych do produkcji ogniw fotowoltaicznych w nowej, innowacyjnej technologii, która może znacząco ograniczyć koszty produkcji i wpłynąć na spadek kosztów ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Fraunhofer ISE zapowiedział, że utworzona przez niego spółka NexWafe GmbH planuje uruchomienie linii produkcyjnych o potencjale 250 MWp, na których będą produkowane płytki (wafle) krzemowe wykorzystywane w ogniwach i panelach fotowoltaicznych.

Należący do instytutu z Freiburga fundusz venture ma zasilić nowe przedsięwzięcie kwotą 1 mln euro. Spółka NexWafe szuka kolejnych inwestorów, dzięki którym uruchomi produkcję wafli krzemowych.

REKLAMA

NexWafe zakłada, że pierwsze komercyjne próbki wafli krzemowych dostarczy do swoich klientów pod koniec przyszłego roku, a seryjna produkcja ma ruszyć na początku 2017 r.

Nowa, opracowana przez Fraunhofer ISE metoda produkcji wafli krzemowych może przyczynić się do znaczącego obniżenia ich kosztu. Obecnie płytki krzemu są produkowane w procesie cięcia, który generuje duże straty materiału, a więc podnosi koszty produkcji.

REKLAMA

W tym celu niemiecka spółka chce zastosować komercyjnie technologię APCVD (Atmospheric Pressure Chemical Vapor Deposition), która jest stosowana w mikroelektronice, jednak jak na razie nie została zaadoptowana przez branżę fotowoltaiczną.

Dzięki metodzie APCVD NexWafe chce ograniczyć straty materiału i produkować cieńsze wafle krzemowe.

Od lat 90. w procesie produkcji wafli krzemowych udało się zmniejszyć ich grubość niemal dwukrotnie – do około 180 µm. Zmniejszenie ich grubości nie wpływa negatywnie na późniejszą sprawność ogniw, a powoduje obniżenie kosztów produkcji poprzez redukcję potrzebnego materiału.

NexWafe nie podaje na razie, jaki będzie koszt produkcji wafli krzemowych w nowej technologii, zapewnia jednak, że będzie to ułamek kosztów osiąganych przy standardowym sposobie ich wytwarzania. Nowa technologia produkcji wafli krzemowych jest rozwijana przez niemiecki instytut już od 15 lat. 

gramwzielone.pl