Ogromne zamówienie na linie do produkcji ogniw PV w technologii PERC

Ogromne zamówienie na linie do produkcji ogniw PV w technologii PERC
Meyer Burger press

Wśród producentów paneli fotowoltaicznych rośnie zainteresowanie technologią PERC umożliwiającą produkcję wydajniejszych modułów fotowoltaicznych. Ten trend potwierdza ostatnie zamówienie dla szwajcarskiej firmy Meyer Burger. 

Rosnące zainteresowanie PERC potwierdzają dane o zamówieniach czołowego producenta linii do produkcji paneli fotowoltaicznych w tej technologii – szwajcarskiej firmy Meyer Burger.

Technologia PERC, określana w języku polskim jako technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa (ang. Passivated Emitter Rear Cell – PERC), umożliwia zwiększenie efektywności standardowych ogniw krzemowych, dzięki czemuta technologia zyskuje na popularności w branży fotowoltaicznej. PERC umożliwia ograniczenie liczby metalowych styków, które są zastępowane przez warstwę pasywną pokrywającą całą tylną powierzchnię ogniwa.

REKLAMA

Meyer Burger poinformował, że zdobył zamówienie warte ok. 40,8 mln dolarów na linie do produkcji ogniw fotowoltaicznych w technologii PERC o rocznym potencjale 2,5 GW.

REKLAMA

Dotychczasowe linie do produkcji ogniw PV największych azjatyckich producentów posiadają potencjał około 3 GW. Czołowi producenci z Chin zapowiadają jednak znaczące zwiększanie tego potencjału. 

Szwajcarska firma nie podała, kto złożył tak duże zamówienie, jednak wiadomo, że to jej dotychczasowy klient z Azji. Realizacja zamówienia ma się rozpocząć w III kwartale br. i zakończy się na początku przyszłego roku.

Niedawno o zakupie linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych w tej technologii informował niemiecki producent SolarWorld, który zapowiedział uruchomienie do końca br. roku produkcji na unowocześnionych liniach zlokalizowanych w niemieckim Arnstadt, których łączna moc wyniesie 400 MW. SolarWorld rozpoczął produkcję ogniw fotowoltaicznych w technologii PERC już w ubiegłym roku, informując o osiągnięciu sprawności na poziomie 21,4% w przypadku ogniw typu monokrystalicznego. 

Wcześniej unowocześnienie produkcji z wykorzystaniem PERC wykonał już inny potentat rynku fotowoltaicznego Hanwha Q-Cells. W Polsce produkcję paneli fotowoltaicznych w technologii PERC zapowiedziała firma FreeVolt. 

gramwzielone.pl