Panasonic stawia na wysokowydajne moduły HIT

Panasonic stawia na wysokowydajne moduły HIT
Foto. Panasonic

Japoński potentat zapowiedział, że zainwestuje 9,5 mld jenów (ok. 79 mln dol.) w rozbudowę linii do produkcji paneli fotowoltaicznych w wysokosprawnej technologii HIT. Docelowo jego produkcja paneli fotowoltaicznych ma osiągnąć potencjał 1 GW.

Panasonic zapowiada, że wkrótce rozbuduje swoje linie do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych, które są zlokalizowane w Japonii, w miastach Shimane i Shiga. Docelowo japońska firma chce rozwijać swój potencjał produkcyjny uruchamiając nową produkcję także w Malezji.

Budowa nowych linii produkcyjnych na 150 MW ma być ukończona pod koniec I kwartału 2016 t.

REKLAMA

Panele serii HIT to połączenie technologii monokrystalicznej z krzemem amorficznym. W porównaniu do tradycyjnych modułów poli- i monokrystalicznych charakteryzują się wyższą wydajnością.

Moduły HIT charakteryzują się dużo wyższa sprawnością nawet w porównaniu do modułów wykonanych w technologii monokrystalicznej. Sprawność modułów HIT, które Panasonic oferuje w wersjach 225 W i 240 W, wynosi według japońskiej firmy od 18,6% do 19,4%, a sprawność ogniw sięga nawet 22%.

Panasonic zapewnia, że w porównaniu do standardowego modułu monokrystalicznego o mocy 250 W i wydajności 15,3%, z modułu fotowoltaicznego w technologii HIT można uzyskać przeciętnie 294,1 kWh/m2, a z modułu monokrystalicznego 229,3 kWh/m2.

REKLAMA

Japońska firma zapewnia ponadto, że moduły HIT mają dużo lepsze właściwości w wysokich temperaturach, dzięki czemu ich wydajność nie spada tak szybko wraz ze wzrostem temperatury jak w przypadku standardowych paneli PV. To skutkuje lepszymi uzyskami energii w lecie, a w skali roku Panaconic szacuje, że roczne uzyski energii są wyższe w porównaniu do modułów monokrystalicznych o około 8%.

Aby jeszcze zwiększyć produktywność Panaconic wprowadza na rynek dwustronne moduły HIT, szacując, że przy standardowym nachyleniu i powierzchni odbijającej promienie słoneczne przy wysokim współczynniku albedo, tylna powierzchnia modułu może generować dodatkowo 30% uzysku energii.

Decyzja Panasonica o rozbudowie potencjału produkcyjnego to odpowiedź na prognozy znaczącego, globalnego wzrostu zapotrzebowania na panele fotowoltaiczne. Duży popyt na panele ma być w tym roku notowany na bardziej wymagającym rynku w Japonii, na którym Panasonic może osiągnąć przewagę nad konkurencją oferując swoje relatywnie droższe panele.

Według firmy konsultingowej IHS, Japonia będzie w tym roku drugim – po Chinach – największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie, instalując 10,4 GW systemów PV. Mercom Capital szacuje , że wolumen instalacji PV w Japonii osiągnie w 2015 r. poziom 9 GW.

Oprócz rozwoju nowych linii do produkcji paneli PV Panasonic pracuje nad rozwiązaniami z zakresu domowej produkcji energii oraz zarządzania zużyciem energii na poziomie gospodarstw domowych. Japońska firma pracuje m.in. nad systemem oferującym optymalizację zużycia i kosztów energii, umożliwiającym m.in. zakup energii po najtańszej oferowanej na rynku cenie.  

Panasonic jest też partnerem amerykańskiej Tesli w zakresie prac nad technologią magazynów energii elektrycznej.

gramwzielone.pl