Akredytowane szkolenia fotowoltaiczne

Akredytowane szkolenia fotowoltaiczne
Szkolenie instalatorów systemów fotowoltaicznych w firmie Coral. Foto. Coral

Rozwój rynku systemów fotowoltaicznych wciąż nabiera tempa. Coraz więcej instalacji fotowoltaicznych zaczyna zasilać obiekty mieszkaniowe, hale przemysłowe czy budynki instytucji publicznych. Technologia wytwarzania energii ze słońca tanieje bardzo szybko i staje się konkurencyjna w stosunku do innych zielonych energii. W praktyce wysoki popyt na instalacje skutkuje większą ilością firm zajmujących się montażem i uruchamianiem systemów fotowoltaicznych. Jak wybrać najlepszą firmę i nie narazić się na rozczarowanie?

Nowelizacja ustawy Prawo Energetyczne wprowadza definicję certyfikowanego instalatora OZE i określa warunki zdobycia certyfikatu instalatora odnawialnych źródeł energii i wpisanie montera do rejestru certyfikowanych instalatorów prowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego. Jest to korzystne dla inwestora, gdyż może dokonać wstępnej selekcji i wybrać instalatora z certyfikatem. Certyfikat można uzyskać podchodząc do egzaminu UDT. Jednym z warunków podejścia do egzaminu jest ukończone szkolenie organizowane przez akredytowany przez UDT ośrodek szkoleniowy.

Szkolenie akredytowane wiąże się ze zdobyciem przez instytucje szkoleniową poświadczenia o spełnieniu wszystkich wymagań zawartych w ustawie. W praktyce, ośrodek szkoleniowy musi posiadać bazę szkoleniową, wykwalifikowaną kadrę trenerską, jak również realizować program, który jest zgodny z zakresem programowym podanym w ustawie. Obecnie ponad 10 ośrodków szkoleniowych świadczy usługę szkoleń akredytowanych przez UDT. Jednym z nich jest firma Coral, która od lutego br. prowadzi akredytowane szkolenia z zakresu systemów fotowoltaicznych. Firma od 20 lat specjalizuje się w branży instalacji elektrycznych i teletechnicznych, a od 2011 roku działa także w dziedzinie fotowoltaiki.

REKLAMA

– Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 20 instalacji o łącznej mocy ponad 3,5 MW i ta liczba stale rośnie – opowiada Prezes firmy Coral Waldemar Perkowski. Sukces firmy to jej doświadczenie w mierzeniu się z trudnym tematem. Zdobytą w ten sposób wiedzę przekładamy na nasze szkolenia – dopowiada Prezes. Chcemy pokazać uczestnikom szkolenia jak zrealizować inwestycję budowy farmy fotowoltaicznej, aby wiedzieli dokładnie, z czym należy się liczyć, gdzie mogą tkwić błędy i jak ich uniknąć – kwituje.

Ostatnie szkolenie instalatorów PV odbyło się 28-29 kwietnia br. w Białymstoku. Foto. Coral.

Szkolenie podzielone jest na dwa dni – teorię i praktykę. W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbywają się zajęcia teoretyczne. Przez 8 godzin szkoleń uczestnicy poznają podstawy stosowania i zasady działania systemów fotowoltaicznych, z czego składają się instalacje i jak dobrać poszczególne elementy, jak przebiega integracja z siecią i jak zapewnić ochronę instalacji, a także jak powinna wyglądać pełna dokumentacja techniczna i oddanie instalacji do użytku. Uczestnik szkolenia dostaje porcję niezbędnej wiedzy, aby po szkoleniu przystąpić do egzaminu na certyfikowanego instalatora systemów PV i pozytywnie go przejść.

– Materiał przedstawiany na szkoleniu jest bardzo obszerny i  przygotowany w sposób zapewniający jak najlepsze przyswojenie wiedzy przez uczestników szkolenia – mówi dr inż. Andrzej Sobolewski, Dyrektor Działu Energii Słonecznej firmy Coral. Dokładamy wszelkich starań aby osoby, które ukończą nasze szkolenie, były jak najlepiej przygotowane do samodzielnej budowy instalacji fotowoltaicznych.

Uczestnicy na czas trwania szkolenia mają zapewnione wyżywienie, a wieczorem biorą udział w uroczystej kolacji, która kończy pierwszy dzień szkoleń.

Drugi dzień szkoleń to zajęcia praktyczne. Uczestnicy szkolenia poznają procedury poprawnego doboru urządzeń i projektowania systemów fotowoltaicznych. Ćwiczenia z montażu i regulacji instalacji fotowoltaicznej oraz prowadzenia pomiarów wydajności systemu PV odbywają na farmie fotowoltaicznej w Choroszczy, która należy do firmy Coral.

Farma fotowoltaiczna w Choroszczy należąca do firmy Coral. Foto. Coral.

– Nasza farma składa się z instalacji na gruncie i dachu, której łączna moc to 340 kWp. Uczestnicy mają niebywałą okazję poznania dwóch działających systemów (300kW na gruncie i 40kW na dachu), dokonania analizy parametrów dzięki zastosowaniu systemu monitorującego, prześledzenia elementów składowych instalacji w praktyce. Szkoleni instalatorzy mogą pytać o wszystko, o każdy szczegół techniczny naszej instalacji – mówi Grzegorz Twardowski, projektant systemów fotowoltaicznych Działu Energii Słonecznej firmy Coral.

REKLAMA

Szkolenie instalatorów na farmie fotowoltaicznej firmy Coral. Foto. Coral.

Uczestnicy mają również do dyspozycji instalację autonomiczną 1 kWp zamontowaną na modelach konstrukcji dachów. Dzięki temu mogą w łatwy sposób zapoznać się z montażem konstrukcji wsporczej na dachach krytych dachówką i blachodachówką oraz zapoznać się z aspektami praktycznymi konfiguracji systemu wyspowego, przeprowadzić pomiary podstawowych parametrów i wskaźników instalacji, sprawdzić wpływ zacienienia na produkcję energii, zaobserwować kierunek przepływu prądu podczas obciążenia instalacji, jak również zbadać izolację i skuteczność uziemienia instalacji. Na kolejnym stanowisku pomiarowym instalatorzy mają do dyspozycji urządzenia do wyznaczenia charakterystyki prądowo-napięciowej modułów fotowoltaicznych oraz analizy sprawności konwersji energii padającego promieniowania.

– Program szkolenia został opracowany w sposób umożliwiający przekazanie wiedzy i doświadczenia niezbędnego w samodzielnej pracy wykonawcy instalacji fotowoltaicznych. Zawiera on aspekty techniczne, projektowe, formalno – prawne, a ponadto podkreśla dobre praktyki bezpiecznej pracy przy montażu – dopowiada dr inż. Andrzej Sobolewski.

Kadrę trenerską tworzy doświadczony zespół projektantów i specjalistów zaangażowanych w budowę systemów fotowoltaicznych na każdym etapie ich powstawania – od projektu poprzez realizację, uruchomienie i oddanie do użytku. Jest to okazja nauki od najlepszych i możliwość doskonalenia swojej wiedzy.

Na koniec szkolenia wydawane są zaświadczenia, które upoważniają do wzięcia udziału w egzaminie państwowym przeprowadzanym przez Urząd Dozoru Technicznego. Zdanie egzaminu upoważnia do uzyskania ważnego w całej Unii Europejskiej certyfikatu instalatora systemów fotowoltaicznych. Ważność certyfikatu to 5 lat i po tym okresie należy go przedłużyć.

Szkolenia akredytowane wprowadzają nową jakość w kształceniu przyszłych instalatorów, dają sposobność do poszerzania i aktualizacji swojej wiedzy. Szkolenia umożliwiają nabywanie doświadczenia od najlepszych. Certyfikacja instalatorów umożliwia szybką weryfikację uprawnień, a co za tym idzie pomaga inwestorowi w dokonaniu wyboru. Certyfikacja sprzyja wzrostowi konkurencyjności i podnoszeniu jakości usług na rynku fotowoltaicznym.

Opracował: mgr inż. Rafał Kozłowski

Coral W. Perkowski J. Perkowski Sp.j.

ul. Błękitna 1, 15-136 Białystok

tel. +48 663 301 165

fax +48 85 675 24 74

e-mail: biuro@szkoleniafotowoltaiczne.pl

strona internetowa: www.szkoleniafotowoltaiczne.pl

artykuł promocyjny