Turcja: powstanie fabryka ogniw PV z wykorzystaniem perowskitu

Turcja: powstanie fabryka ogniw PV z wykorzystaniem perowskitu
Perowskit. Foto. Kelly Nash, wikimedia cc-by-3.0

W Turcji powstanie fabryka ogniw fotowoltaicznych nowej generacji, w których zostanie wykorzystany perowskit. Będzie to jedna z pierwszych prób komercyjnego zastosowania perowskitu w fotowoltaice.

W styczniu br. australijska firma Dyesol, która specjalizuje się w technologii cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych, podpisała umowę z turecką firmą Nesli DC, której celem jest opracowanie pilotażowych linii do produkcji ogniw fotowoltaicznych z wykorzystaniem perowskitu.

Teraz Dyesol informuje o podpisaniu listu intencyjnego z Tureckim Bankiem Rozwoju (TKB), którego celem jest budowa w Turcji fabryki ogniw fotowoltaicznych z wykorzystaniem perowskitu. Projekt zakłada najpierw uruchomienie linii pilotażowych, a następnie produkcję na liniach o potencjale do 600 MW.

REKLAMA

Pracę w fabryce, która powstanie w tureckim mieście Mersin, ma znaleźć docelowo 2,5 tys. osób. Pilotażowa produkcja zakładająca wytwarzanie do 20 tys. m2 ogniw rocznie, miałaby ruszyć już w przyszłym roku, a masowa produkcja ma się rozpocząć dwa lata później.  

REKLAMA

Firma Dyesol, która działa od 2004 r. i jest notowana na australijskiej giełdze – oprócz wykorzystania perowskitu w PV – pracuje także nad zastosowaniem grafenu.

W grudniu ubiegłego roku Dyesol otrzymał w ramach projektu mającego na celu wykorzystanie grafenu w ogniwach PV, który realizuje razem z firmą 2-DTech, grant od brytyjskiej rządowej agencji InnovateUK w wysokości 98 tys. funtów. Projekt zakłada sprawdzenie możliwości zastosowania grafenu w celu zwiększenia wytrzymałości i żywotności warstwy perowskitowej.

Australijczycy w zakresie rozwoju technologii perowskitowej współpracują też ze szwajcarską École polytechnique fédérale de Lausanne, czyli czołową uczelnią badającą możliwości wykorzystania perowskitów do produkcji energii.

Pozostałe czołowe zespoły naukowców, które badają możliwość wykorzystania perowskitu w fotowoltaice, działają m.in. na Oxfordzie czy na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda. W naszym kraju nad zastosowaniem perowskitów w energetyce słonecznej pracuje firma Saule Technologies założona przez Olgę Malinkiewicz – laureatkę prestiżowej nagrody Photonics21 przyznanej przez Komisję Europejską za opracowanie nowej, taniej metody pozyskiwania perowskitu. 

gramwzielone.pl