W Poznaniu powstało Laboratorium Fotowoltaiczne

W Poznaniu powstało Laboratorium Fotowoltaiczne
Foto. Chandra Marsono, flickr cc

W stolicy Wielkopolski uruchomiono laboratorium, w którym będą testowane rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. W przyszłości instalacje fotowoltaiczne uruchomione w Laboratorium mają stać się częścią rozproszonego systemu fotowoltaicznego, którego elementy będą funkcjonować też w kilku miejscowościach woj. wielkopolskiego.

Siedziba Laboratorium Fotowoltaicznego mieści się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT).

Dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński zapewnia, że w Laboratorium mają powstawać rozwiązania pozwalające na optymalizację produkcji i wykorzystania energii z PV.

REKLAMA
REKLAMA

W poznańskim laboratorium uruchomiono testowe systemy fotowoltaiczne. Jak szacują pomysłodawcy Laboratorium Fotowoltaicznego, będą one produkować rocznie 35,2 MWh energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna, która powstała w Laboratorium Fotowoltaicznym, ma być częścią większego systemu PV, którego elementy będą też funkcjonować w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie 

– Innowacyjność naszego rozwiązania polegać będzie na połączeniu technologii teleinformatycznej i fotowoltaicznej. Energia będzie wytwarzana w miejscu jej zużycia, całość zarządzana będzie z Poznania. To rozwiązanie pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w całkowitych kosztach zużycia energii elektrycznej – komentuje w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Rafał Wiatr, jeden z pomysłodawców Laboratorium. 

gramwzielone.pl