Nowy kierunek dla deweloperów z branży fotowoltaicznej

Nowy kierunek dla deweloperów z branży fotowoltaicznej
Foto. David Evers, flickr cc

W sytuacji, gdy na wielu kluczowych rynkach fotowoltaicznych wygaszane jest wsparcie dla dużych naziemnych projektów fotowoltaicznych, wielu deweloperów szuka nowych rynków, które oferują atrakcyjne warunki do inwestycji w duże projekty PV. Jednym z nich jest Egipt, który mimo ostatnich zawirowań politycznych, zaczyna przyciągać inwestorów skuszonych zachętami inwestycyjnymi i relatywnie wysokim nasłonecznieniem gwarantującym wysokie uzyski energii i przychody.

Rząd Egiptu chce rozwijać swój potencjał fotowoltaiczny, zwiększając w ten sposób swoje bezpieczeństwo energetyczne. Wartość inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Egipcie ma wynieść około 1 mld dolarów. 

Egipski rząd potwierdza, że Egipt będzie zmagał się z coraz częstszymi przerwami w dostawach prądu, a rozwiązanie energetycznych problemów tego kraju zajmie przynajmniej kilka lat. 

REKLAMA

Modernizacja egipskiego systemu energetycznego ma się odbyć m.in. za pośrednictwem inwestycji w odnawialne źródła energii. Aktualny cel rządu Egiptu zakłada zwiększenie do 2020 r. udziału zielonej energii w miksie energetycznym tego kraju do 20%. Rozwój OZE w Egipcie ma bazować głównie na energetyce solarnej i wiatrowej. 

REKLAMA

Jak podaje PV Magazine, możliwość inwestycji w PV w Egipcie przyciąga m.in. deweloperów z regionu Zatoki Perskiej, którzy chcą tam wybudować nawet około 5,5 GW farm fotowoltaicznych. Jednym z nich jest saudyjski fundusz Fawaz Alhokair Group, który chce zbudować w Egipcie 2 GW farm PV wydając na ten cel 3,5 mld dolarów.

Również 2 GW farm PV za podobną sumę chce zbudować w Egipcie mający siedzibę w Bahrajnie fundusz z niemieckim kapitałem Terra Sola, który podpisał już w tej sprawie wstępne umowy z egipskim rządem. Terra Sola ma ponadto zbudować w Egipcie bazujące na europejskiej technologii – fabrykę modułów fotowoltaicznych z liniami produkcyjnymi na 200 MWp oraz fabrykę inwerterów. Pracę w tych fabrykach ma znaleźć 1,5 tys. osób, a przy konstrukcji farm PV zatrudnionych będzie 50 tys. pracowników.

Saudyjskie firmy ACWA Power i Masdar mają dołożyć do egipskiego potencjału PV kolejne 1,5 GW farm PV (dodatkowo 0,5 GW w energetyce wiatrowej).

Inwestycje w egipskim sektorze PV przyciągają też kapitał ze Szwajcarii (Terra Nex), Francji (EREN Développement) Kanady (SkyPower Global ) czy Norwegii. Norweski Scatec Solar chce w ciągu 2-3 lat zbudować w Egipcie za 300 mln dolarów farmy fotowoltaiczne o mocy 150-200 MW . 

gramwzielone.pl