Europejski rynek fotowoltaiczny coraz słabszy

Europejski rynek fotowoltaiczny coraz słabszy
ET Solar

Podczas gdy globalny rynek fotowoltaiczny zaczyna rozwijać się coraz szybciej, Europa jest pod tym względem w odwrocie – albo można uznać, że wraca do równowagi po okresie szybkiego wzrostu spowodowanego przez dopalacze w postaci oferowanych przez europejskie kraje wysokich dopłat do produkcji energii z PV.

Przez lata to Europa wiodła prym w budowie nowych instalacji fotowoltaicznych, w czym przodowali Niemcy. Dzisiaj, mimo że mają oni nadal największy potencjał PV na świecie rzędu ponad 38 GW, Niemcom jest daleko pod względem nowych instalacji do aktualnych, globalnych liderów rynku PV – Chin, Japonii czy USA.

W ostatnich latach Niemcy instalowali rocznie po ponad 7 GW systemów PV. Tymczasem w ubiegłym roku wyżej wymienione kraje zamontowały kilkakrotnie więcej instalacji PV niż nasi zachodni sąsiedzi, u których liczba nowych instalacji spadła do około 2 GW. W tym roku niemiecka branża PV ma zamontować podobną liczbę systemów PV, podczas gdy Chińczycy wyznaczyli na ten rok cel montażu aż 17,8 GW elektrowni fotowoltaicznych.

REKLAMA

W ostatnich latach Niemcy i inne europejskie kraje wygasiły wysokie dopłaty dla producentów energii z PV, a biznes fotowoltaiczny na Starym Kontynencie musi coraz bardziej bazować na rynkowych regułach.

Zwalnianie europejskiego rynku fotowoltaicznego potwierdzają najnowsze dane European Photovoltaic Industry Association (EPIA).

REKLAMA

Według informacji EPIA, w ubiegłym roku w Europie zainstalowano tylko około 7 GW nowych systemów PV, co oznacza spadek aż o 36% w ujęciu rok do roku. Na całym świecie według EPIA zamontowano w 2014 r. około 40 GW nowych elektrowni fotowoltaicznych, a w tym roku globalny wolumen nowych instalacji ma przekroczyć 50 GW.

Jedynym jasnym punktem na europejskiej mapie PV jest Wielka Brytania, która w ubiegłym roku zamontowała ponad 2 GW systemów PV, a brytyjski rząd chce, aby do roku 2020 było ich na Wyspach w sumie około 14 GW. W ubiegłym roku produkcja energii z fotowoltaiki wzrosła w Wielkiej Brytanii – według statystyk brytyjskiego rządu – aż o 93% r/r, generując 3,9 TWh energii elektrycznej (z 64,4 TWh zielonej energii wyprodukowanej ogółem przez Brytyjczyków w 2014 roku).

Szef EPIA James Watson podkreśla, że produkcja energii z PV w Europie staje się coraz bardziej konkurencyjna kosztowo w porównaniu z cenami energii z sieci.

W czasie, gdy energia z PV ma niższy koszt niż koszty energii z sieci, trudno zrozumieć, dlaczego rządy nie forsują mocniej wykorzystania potencjału tej technologii, zwłaszcza, że Unia Europejska szuka zrównoważonych i bezpiecznych dostaw energii – PV Magazine cytuje Jamesa Watsona. 

gramwzielone.pl