Naukowcy z Gdańska będą odzyskiwać krzem z paneli fotowoltaicznych

Naukowcy z Gdańska będą odzyskiwać krzem z paneli fotowoltaicznych
Foto. PV Cycle

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zapewniają, że opracowali tani sposób na odzyskiwanie krzemu ze zużytych paneli fotowoltaicznych, który może znaleźć zastosowanie w recyklingu ogniw PV i ponownym wykorzystaniu odzyskanego krzemu w fotowoltaice. 

W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej kierownik Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska, zapewnia, że celem rozwiązania opracowanego w Gdańsku jest odzyskiwanie podłoża krzemowego z ogniw PV, które jest szczególnie grube w ogniwach starszego typu i które po odzyskaniu może ponownie mieć zastosowanie w fotowoltaice.

Prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska podkreśla, że standardowy proces oczyszczania krzemu w celu zastosowania go w ogniwach fotowoltaicznych jest czasochłonny i wymaga dużych ilości energii. – Uszkodzone, połamane płytki mogą być przetopione i powtórnie zastosowane w fotowoltaice czy np. w elektronice do produkcji mikroprocesorów, mikrokomponentów i innych układów scalonych oraz jako dodatek do stali, podnoszący jej jakość – PAP cytuje kierowniczkę Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

REKLAMA

Politechnika Gdańska opatentowała już swoje rozwiązanie, jednak jak na razie nie otrzymała konkretnych propozycji współpracy ze strony biznesu.

REKLAMA

Rozwiązanie opracowane przez gdańskich naukowców może być odpowiedzią na potrzebę rynku fotowoltaicznego, która będzie nasilać się w kolejnych latach. Ponieważ boom na instalacje fotowoltaiczne pojawił się w Europie już około dekadę temu, wkrótce europejski rynek PV może wejść w fazę tzw. repoweringu, czyli wymiany zużytych paneli fotowoltaicznych na nowe.

Trend repoweringu powinien nasilić się około roku 2030. Tylko Niemcy zainstalowali w ostatnich latach około 30 GW paneli fotowoltaicznych, a zakłada się, że trzeba je wymienić po około 20-25 latach użytkowania.

Prof. Klugmann-Radziemska przewiduje, że już w roku 2020 ilość zużytych paneli fotowoltaiczncyh może wynieść ok. 35 tys. ton. 

gramwzielone.pl