Niemcy zbudują w Azji największą instalację BIOPV
Mający siedzibę w Dreźnie Heliatek zbuduje w Singapurze największą na świecie instalację fotowoltaiczną w technologii organicznej PV (BIOPV).
Heliatek zainstaluje swoje organiczne ogniwa fotowoltaiczne HeliaFilm na powierzchni 226 m2 na biurowcu znajdującym się w Singapurze. Łączna moc pionierskiej instalacji BIOPV wyniesie 12 kWp.
Organiczne ogniwa fotowoltaiczne zostaną umieszczone zarówno na szklanych jak i stalowych elementach konstrukcji.
W instalacji zostaną wykorzystane ogniwa o różnym kolorze i różnym stopniu transparentności wynoszącym 15% i 30%.
Dzięki projektowi w Singapurze niemiecki producent organicznych ogniw fotowoltaicznych chce się przekonać jak sprawdzają się one w klimacie tropikalnym. Heliatek wskazuje, że o ile tradycyjne ogniwa krystaliczne w gorącym klimacie stają się mniej efektywne, wydajność ogniw organicznych w takich warunkach pogodowych nie pogarsza się.
– Testy w rzeczywistych warunkach, w gorącym, słonecznym klimacie, gdzie energia słoneczna jest oczywistym rozwiązaniem, pokażą przewagę ogniw HeliaFilm nad tradycyjnymi ogniwami krzemowymi – zapewnia Thibaud Le Séguillon, CEO Heliatek.
Heliatek rozpocznie montaż instalacji BIOPV w Singapurze w maju br.
Pod koniec ubiegłego roku niemiecka firma pokryła swoimi organicznymi ogniwami BIOPV fasadę jednego z budynków w Szanghaju. Organiczne ogniwa fotowoltaiczne umieszczono na wschodniej, południowej i zachodniej stronie budynku. W sumie ogniwami BIOPV pokryto powierzchnię 20 m2, a łączna moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 0,62 kWp.
Drezdeński start-up pracuje nad technologią ultra-cienkich, elastycznych i transparentnych organicznych ogniw fotowoltaicznych.
W ubiegłym roku Heliatek informował o osiągnięciu rekordowej wydajności swoich organicznych ogniw fotowoltaicznych na poziomie 12%. Niemiecka firma informowała też o osiągnięciu 40-procentowej transparentności ogniw przy wydajności wynoszącej 7%.
Heliatek, który powstał w 2006 r., zebrał już od inwestorów ponad 46 mln euro. W firmę z Drezna zainwestował m.in. miliarder i współwłaściciel BMW Stefan Quandt. Wcześniej w finansowanie firmy z Drezna zaangażował się m.in. Bosch i BASF.
gramwzielone.pl