Fraunhofer ISE: fotowoltaika tańsza od energii z węgla już w 2025 r.

Fraunhofer ISE: fotowoltaika tańsza od energii z węgla już w 2025 r.
T Solar press

– W większości prognoz nie docenia się roli energii słonecznej w przyszłym systemie energetycznym. Bazując na nieaktualnych danych o kosztach, w większości scenariuszy prognozujących przyszłe systemy energetyczne nie docenia się roli, którą odegra w nich energetyka słoneczna – informuje renomowany niemiecki instytut Fraunhofer ISE w raporcie na temat kosztów inwestycji w fotowoltaikę.

W raporcie pt. Current and Future Cost of Photovoltaics wykonanym przez instytut Fraunhofer ISE dla Agora Energiewende czytamy, że fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii w wielu regionach świata już około roku 2025.

Fraunhofer ISE informuje, że w przypadku krajów centralnej i południowej Europy koszt produkcji energii z fotowoltaiki spadnie do roku 2025 do około 4-6 eurocenta/kWh, a w połowie XXI wieku – do 2-4 eurocentów/kWh.

REKLAMA

Jak zapewniają autorzy raportu, analizy w raporcie zostały oparte na „konserwatywnych założeniach na temat postępu technologicznego, który oczekuje się w przypadku energii słonecznej”. – Technologiczny przełom może uczynić energię słoneczną nawet tańszą, ale nie uwzględniono tego w raporcie – zapewnia Fraunhofer ISE.

Jak czytamy w raporcie wykonanym na zlecenie berlińskiego think-tanku Agora-Energiewende, energia słoneczna jest już konkurencyjna kosztowo w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii w najlepiej nasłonecznionych częściach świata – np. w Dubaju, gdzie niedawno podpisano długoterminową umowę PPA na sprzedaż energii z mającej powstać tam farmy fotowoltaicznej, zakładającą stałą cenę za sprzedawany prąd na poziomie ok. 0,05  eurocentów/kWh (0,0585 USD/kWh). Autorzy raportu dodają, że w przypadku projektów fotowoltaicznych realizowanych w krajach Ameryki Południowej koszty energii z PV kalkuluje się już poniżej 0,07 eurocentów/kWh.

Zakłada się, że nasłonecznienie w Dubaju jest około 70% wyższe niż w naszej szerokości geograficznej. Fotowoltaika staje się jednak konkurencyjna także w Europie Środkowej.

REKLAMA

W Niemczech cena energii z dużych farm fotowoltaicznych spadła z 40 eurocentów w roku 2005 do około 9 eurocentów/kWh w roku 2014. Obecnie taryfa gwarantowana za sprzedaż energii z farm PV w Niemczech wynosi około 8,7 eurocenta/kWh, podczas gdy w roku 2005 wynosiła jeszcze około 43 eurocenty/kWh.

Analitycy Fraunhofer ISE oceniają, że koszt inwestycji w duże farmy fotowoltaiczne w Niemczech może spaść z obecnych 1000 €/kWh do około 280 – 610 €/kWp

Fraunhofer ISE zauważa ponadto, że do dalszego spadku cen technologii fotowoltaicznych konieczne jest stworzenie stabilnych regulacji. – Koszt sprzętu spadnie niezależnie od lokalnych warunków. Jednak nieodpowiednie regulacje mogą doprowadzić do podniesienia kosztu energii słonecznej nawet o 50% ze względu na wyższy koszt finansowania – zapewniają autorzy raportu.

Prognoza kosztu energii słonecznej w ujęciu LCOE w zależności od kraju i kosztów finansowania (za Fraunhofer ISE):

Raport pt. Current and Future Cost of Photovoltaics wykonany przez Fraunhofer ISE na zlecenie Agora Energiewende jest dostępny pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl