"GP" o procedurze montażu mikroinstalacji PV

"GP" o procedurze montażu mikroinstalacji PV
Q Cells press

Gospodarstwo domowe może zainstalować domowy system fotowoltaiczny i sprzedawać energię do sieci bez potrzeby zakładania działalności i uzyskiwania koncesji z Urzędu Regulacji Energetyki tak jak w przypadku firm.

O procesie inwestycji w domową mikroinstalację fotowoltaiczną pisze dzisiaj „Gazeta Prawna”, przypominając, że instalator, który wykona system fotowoltaiczny, powinien posiadać niezbędne uprawnienia i musi wykonać montaż zgodnie z dokumentacją techniczną. W innym wypadku przyłączenie mikroinstalacji może zakwestionować zakład energetyczny.

Po wykonaniu instalacji można zgłosić jej przyłączenie do sieci działającemu na danym terenie zakładowi energetycznemu. Zgłoszenie musi zawierać m.in. dane odbiorcy końcowego i obiektu, w którym wykonano mikroinstalcję, a także dane techniczne systemu, w tym deklarację zgodności w zakresie spełniania aktualnych norm dla instalacji niskiego napięcia oraz kompatybilności elektromagnetycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Na tej podstawie dystrybutor dokona weryfikacji zgłoszenia mikroinstalacji i prześle informację o możliwości zawarcia umowy oświadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej. Potem należy podpisać umowę, na podstawie której będzie możliwa dystrybucja energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Chcąc sprzedawać energię elektryczną wprowadzaną do sieci z mikroinstalacji, należy dodatkowo podpisać umowę sprzedaży energii elektrycznej – „Gazeta Prawna” cytuje Alinę Ganiusz-Siuchnińską, rzecznika prasowego Energa-Operator.

Po zawarciu umowy zakład energetyczny powinien w ustalonym terminie zamontować układy zabezpieczające i pomiarowo-rozliczeniowe.

„GP” przypomina, że moc mikroinstalacji nie powinna być większa niż moc przyłączeniowa. Jeśli będzie inaczej, wówczas inwestor powinien wystąpić o określenie warunków przyłączenia, co skomplikuje i wydłuży proces inwestycyjny. 

gramwzielone.pl / za „Gazeta Prawna”