Czołowy producent paneli PV ucieka z Niemiec

Czołowy producent paneli PV ucieka z Niemiec
Niemiecka siedziba Q Cells w Thalheim. Foto. C.G., wikimedia cc
REKLAMA

Hanwha Q Cells zamyka produkcję paneli fotowoltaicznych w Niemczech i przenosi ją do Malezji. Powodem takiej decyzji jest plan poprawy efektywności kosztowej. 

Q Cells ponad dekadę temu był największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie. Z czasem niemiecka firma zaczęła jednak tracić swoją pozycję. Malejący popyt na rynku niemieckim połączony z konkurencją producentów z Chin doprowadził Q Cells do dużych problemów finansowych.

W 2012 r. niemieckiego producenta przejął koreański potentat Hanwha Group, tworząc firmę Hanwha Q Cells. Przejęcie przez Koreańczyków nie spowodowało jednak ograniczenia aktywności Q Cells w Niemczech.

W ubiegłym miesiącu Hanwha Group poinformował, że połączy kontrolowane przez siebie firmy z branży fotowoltaicznej – mającą siedzibę w Chinach Hanwha SolarOne i Hanwha Q Cells.

W sumie potencjał produkcyjny ogniw fotowoltaicznych Hanwha SolarOne i Hanwha Q Cells może wynieść około 3,28 GW. To więcej niż zdloności produkcyjne obecnych liderów rynku producentów ogniw fotowoltaicznych - Yingli i Trina Solar, którzy mogą produkować rocznie po ok. 3-3,2 GW ogniw PV. 

Potencjał produkcyjny Hanwha Q Cells nie obejmie jednak dotychczasowej fabryki w Niemczech. Koreańczycy zapowiedzieli bowiem jej zamknięcie i skupienie całej produkcji w drugiej fabryce Q Cells w Malezji.

Zamknięcie niemieckiej fabryki posiadającej linie produkcyjne na 230 MW zaplanowano na 1 marca br. Hanwha Q Cells podaje, że powodem jest plan zwiększenia efektywności kosztowej i podniesienia konkurencyjności.

Pracę straci około 550 z 900 pracowników Hanwha Q Cells w Niemczech. Zachowają ją pracownicy z działów R&D i handlu. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
panelepolikrystaliczne.pl |
A co z fabryką w Polsce? Ciekawe co z jakością takiej pożądnej marki po przeniesieniu do Malezji? Ale co fakt to fakt 1200-1500EUR wypłaty w Niemczech może wpływać niekorzystnie na cenę.
Ania |
chyba nie rozumiesz skąd się bierze jakość..... Iphone 6 jest chiński a chcą go wszyscy.... i niemiecki na bank nie jest lepszy ))
PV PL |
A jak tam nasi rodzimi producenci (a raczej składacze) sobie radzą?
sol |
generalnie to koniec produkcji czegokolwiek w Europie. I to się skończy bardzo źle.
dar |
polski producent paneli kupuje najtańszy chłam do produkcji paneli Dlatego żaden nie ma ubezpieczenia gwarancji A z czym inwestor zostanie jak mały producent upadłość ogłosi ?? i nową firmę z inną nazwą otworzy ? Żadna poważna firma nie ubezpieczy producenta paneli który do produkcji paneli kupuje krzem od kilku dostawców... jedyne kryterium gdzie taniej

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...