Warunki zabudowy dla elektrowni PV. Dobre sąsiedztwo problemem deweloperów?*

Warunki zabudowy dla elektrowni PV. Dobre sąsiedztwo problemem deweloperów?*
Q Cells press

W orzecznictwie sądów administracyjnych coraz częściej pojawiają się głosy, że wydanie warunków zabudowy dla elektrowni fotowoltaicznych (odmiennie niż w przypadku elektrowni wiatrowych) wymaga spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa. Jeśli taka, niekorzystna dla inwestorów, wykładnia ugruntuje się, uzyskanie warunków zabudowy dla elektrowni fotowoltaicznych będzie możliwie w nielicznych jedynie przypadkach – piszą prawnicy z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners.  

Przepis art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 647) [dalej: upzp] przewiduje, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia wskazanych w tym przepisie wymogów, w tym wymogu dobrego sąsiedztwa. Z obowiązku spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa zwolnione są, z mocy art. 61 ust. 3 upzp urządzenia infrastruktury technicznej.

Pojęcie urządzenia infrastruktury technicznej

REKLAMA

Upzp nie definiuje pojęcia „infrastruktura techniczna”, jednak definicję tę można zbudować bazując na regulacjach zawartych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 518) [dalej: ugn] oraz ustawie z dnia 7 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1059) [dalej: pe]

Art. 143 ust. 2 ugn stanowi, że przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych. Z kolei z definicji pojęcia urządzenia zawartej w art. 3 ust. 9 pe wynika, że przez urządzenia należy rozumieć urządzenia techniczne stosowane w procesach energetycznych. W myśl art. 3 ust. 7 pe, procesy energetyczne to techniczne procesy w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, magazynowania, dystrybucji oraz użytkowania paliw lub energii.

REKLAMA

Innymi słowy, urządzenia infrastruktury technicznej to przewody lub urządzenia techniczne stosowane nie tylko do przesyłu, ale również wytwarzania energii elektrycznej. Na tej podstawie, za urządzenie infrastruktury technicznej, które dla uzyskania warunków zabudowy nie wymaga spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa uznaje się elektrownie wiatrowe. Stanowisko to ugruntowało się już w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. wyroki NSA: z dnia 3 marca 2011 r., sygn. II OSK 2251/10; z dnia 21 kwietnia 2010 r., z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. akt II OSK 762/12).

Elektrownie fotowoltaiczne tylko z dobrym sąsiedztwem?

Wydawałoby się, iż z przyczyn opisanych powyżej, spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa przy wydawaniu warunków zabudowy nie będą również musiały spełniać elektrownie fotowoltaiczne.

W orzecznictwie sądów administracyjnych coraz częściej pojawiają się jednak głosy że wydanie warunków zabudowy dla elektrowni fotowoltaicznych (odmiennie niż w przypadku elektrowni wiatrowych) wymaga spełnienia wymogu dobrego sąsiedztwa. (por. wyroki WSA we Wrocławiu z dn. 8 września 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 411/14; WSA w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 225/09; WSA w Gdańsku z dnia 9 maja 2012 r., sygn. akt II SA/Gd 604/11). Co ciekawe, sądy powołują się w tym zakresie na § 3 pkt 52 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 ze zm.), który zalicza systemy fotowoltaiczne do zabudowy przemysłowej. Przepis ten, jako rozporządzenie, czyli akt niższego rzędu od ustawy nie powinien stanowić argumentu w wykładni ustawowego pojęcia „urządzenia infrastruktury technicznej”.  Jeśli niekorzystna dla inwestorów kwalifikacja elektrowni fotowoltaicznej jako obiektu niebędącego urządzeniem infrastruktury technicznej ugruntuje się- uzyskanie warunków zabudowy dla elektrowni fotowoltaicznych będzie możliwie w nielicznych jedynie przypadkach. 

Autor: Agata Legat, radca prawny, partner w Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp. k. w Poznaniu / Marta Bokiej, aplikantka radcowska, starszy asystent w w Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp. k. w Poznaniu / ziemskibiznes.pl

* tytuł redakcji Gramwzielone.pl