Powstała największa farma fotowoltaiczna na Wyspach
Koło Oxfordu powstała największa farma fotowoltaiczna w Wielkiej Brytanii. Jej deweloperami są potentaci globalnego rynku PV – niemiecki Belectric i amerykański First Solar.
Moc farmy fotowoltaicznej zbudowanej przez Belectric i First Solar wynosi 46 MW. Instalacja składa się z 483 tys. cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych CdTe wyprodukowanych przez First Solar.
Zakłada się, że roczny uzysk energii w projekcie o nazwie Landmead Solar Farm wyniesie 45 GWh.
Inwestor zapewnia, że mimo postawienia paneli PV grunty przeznaczone na inwestycję nie stracą swojej rolniczej funkcji i będą mogły dalej służyć jako pastwisko dla owiec. Belectric zapewnia, że do tego celu będzie można wykorzystać 95% terenu zajętego przez farmę PV.
Budowa farmy fotowoltaicznej w Oxfordzie to już czwarty projekt PV na Wyspach realizowany wspólnie przez Belectric i First Solar. Łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych zbudowanych na Wyspach w ramach niemiecko-amerykańskiego joint venture wynosi już 80 MW.
Obie firmy rozpoczęły współpracę jeszcze podczas boomu na duże farmy fotowoltaiczne w Niemczech. First Solar produkował zresztą swoje moduły PV we Frankfurcie nad Odrą. W obliczu pojawienia się konkurencji z Chin i kurczenia się niemieckiego rynku PV, co zmniejszyło popyt na panele First Solar, Amerykanie zamknęli jednak swoją niemiecka fabrykę.
O rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej koło Oxfordu Belectric poinformował zaledwie w ubiegłym miesiącu. Dzięki szybkiemu uruchomieniu produkcji energii, jej sprzedaż zostanie objęta jeszcze wygasającym za kilka miesięcy systemem zielonych certyfikatów.
Zgodnie z decyzją brytyjskiego rządu, duże naziemne farmy fotowoltaiczne oddawane do użytku począwszy od II kwartału 2015 r. zostaną objęte postrzeganym jako mniej korzystny systemem aukcyjnym. Dlatego wielu inwestorów spieszy się z uruchamianiem swoich projektów PV jeszcze w ramach „starego” systemu zielonych certyfikatów.
Tymczasem największa farma fotowoltaiczna w Europie ma powstać we Francji. Farma PV w pobliżu Bordeaux ma liczyć 300 MW, a jej roczny uzysk energii szacuje się na 350 GWh. Inwestor, firma Neon, będzie sprzedawać produkowaną przez nią energię po stałej, gwarantowanej na 20 lat cenie wynoszącej 105 €/MWh. Uruchomienie tej inwestycji zaplanowano na październik 2015 r.
gramwzielone.pl