Amerykanie zmieniają wysokość ceł na chińskie panele PV

Amerykanie zmieniają wysokość ceł na chińskie panele PV
Stefano Paltera, US-Dept. of-Energy Solar Decathlon / flickr cc

Amerykański Departament Handlu zmienił stawki ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych, którym podlegają poszczególni producenci paneli fotowoltaicznych z Chin i Tajwanu. 

Wczoraj władze USA postanowiły zmienić poziomy karnych ceł na import paneli PV z Azji. Amerykanie zwiększyli stawki ceł dla paneli wyprodukowanych przez chińskie firmy i zmniejszyli cła na moduły PV z Tajwanu. 

Antydumpingowe i antysubsydyjne cła na chińskie i tajwańskie panele fotowoltaiczne obowiązują w USA od 2012 r. Teraz – zgodnie z decyzją Departamentu Handlu – ich wartość ulegnie zmianie. 

REKLAMA

Wysokość ceł antysubsydyjnych dla największego producenta paneli fotowoltaicznych z Chin – Trina Solar – została zwiększona z 18,56% do 49,79%, a średnią wartość ceł antysubsydyjnych dla chińskich producentów, którym nie przyporządkowano specyficznych stawek, zwiększono z 26,89% do 38,72%. 

Natomiast, o ile wartość ceł antydumpingowych w przypadku modułów marki Trina Solar zwiększono o mniej niż 1 pkt proc. – do poziomu 26,71%, w przypadku modułów ReneSola i JinkoSolar cła antydumpingowe zostały podniesione z 58,87% do 78,42%. 

REKLAMA

W przypadku pozostałych producentów – w tym Canadian Solar i Yingli – cła antydumpingowe podniesiono z 42,33% do 52,13%. Dla pozostałych producentów Chin, dla których amerykańskie władze nie wprowadziły indywidualnych stawek, wysokość ceł antydumpingowych utrzymano na poziomie 165%. 

Departament Handlu USA był natomiast łaskawszy dla producentów z Tajwanu. Dla Gintech praktycznie nie zmieniono wysokości ceł antydumpingowych (27,55%), dla Motech zmniejszono je o 2/3 do poziomu 11,45%, a dla pozostałych tajwańskich producentów zmniejszono je niemal o połowę – do poziomu 19,5%. 

Jak podaje PV Magazine, amerykańskie władze stwierdziły, że w pewnych przypadkach cła antydumpingowe i antysubsydyjne duplikują się. Nie podano jednak łącznych stawek ceł, którymi zostaną objęci poszczególni producenci. 

Nowe stawki ceł, które zaproponował Departament Handlu, musi jeszcze potwierdzić federalna komisja ds. handlu międzynarodowego, co ma nastąpić z końcem stycznia 2015 r. 

gramwzielone.pl