RWE Polska otwiera w Krakowie "RWE AGH Solar Lab"

RWE Polska otwiera w Krakowie "RWE AGH Solar Lab"
Foto. RWE press

14 grudnia b.r. RWE Polska i Akademia Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie otworzyły wspólnie stanowisko dydaktyczno-naukowe „RWE AGH Solar Lab”. Celem nowej, ufundowanej przez RWE pracowni, będzie badanie jakości pozyskiwanej energii słonecznej w zależności od warunków atmosferycznych.

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie10 lat. W ramach tej współpracy koncern – oprócz rozpoczętej w 2005 roku wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki – prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów oraz ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny dla najlepszych z nich. 

W 2010 rozpoczął się nowy rozdział współpracy obu jednostek, obejmujący przygotowanie wspólnego programu edukacyjnego i programów badawczych, w ramach których przedstawiciele RWE – poprzez uczestnictwo w wykładach – aktywnie włączyli się w realizację programu dydaktycznego w zakresie energetyki  oraz zrównoważonego rozwoju. W wyniku współpracy grupa najlepszych absolwentów AGH, którzy wzięli udział w programie praktyk, pracuje dzisiaj w spółkach grupy RWE. Spółka wsparła też studentów i młodych naukowców poprzez ufundowanie innowacyjnego laboratorium pomiaru światła. 

REKLAMA

Najnowszym efektem współpracy RWE z Wydziałem Energetyki i Paliw AGH jest stanowisko naukowe „RWE AGH Solar LAB”. Celem działania instalacji jest badanie jakości energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych w zależności od warunków atmosferycznych. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne. Stanowisko dydaktyczne – znajdujące w jednej z sal wydziału – jest  dostępne dla studentów wykonujących pomiary niezbędne dla realizacji ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich. Wyniki doświadczeń i pomiarów posłużą RWE do oceny wpływu warunków eksploatacji fotowoltaiki na ich wydajność i trwałość oraz ocenę jakości uzyskiwanej energii elektrycznej.

REKLAMA

– Jako spółka kładąca duży nacisk na badania i rozwój, wysoko cenimy naszą ponad dziesięcioletnią współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w zakresie opracowywania energetycznych rozwiązań przyszłości. Nasze oczekiwania odnośnie nowego projektu są bardzo wysokie – liczymy, że pozyskamy wiele cennych informacji w ramach ‘RWE AGH Solar Lab’ – centrum naukowo-dydaktycznego ufundowanego przez nas, zwłaszcza że koncentruje się ono na technologii fotowoltaicznej, która – moim zdaniem – kryje w sobie ogromny potencjał. Zgodnie z wykonanym przez RWE studium na temat polskiej energetyki do 2050 roku, wolumen energii produkowanej w jednostkach rozproszonych może wzrosnąć do 52 TWh, z czego połowa będzie generowana w prosumenckich instalacjach fotowoltaicznych. Sądzę również, że Lab pomoże wielu studentom w ich badaniach i analizach, co przyczyni się do wzrostu zainteresowania polskiej młodzieży tematyką energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych – powiedział Filip Thon, Prezes RWE Polska, Członek Zarządu RWE Retail. 

– Nasza współpraca z RWE to swego rodzaju „typ idealny” kooperacji uczelni z biznesem. Często podkreślamy, że Akademia żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów. Wspólne badania, stypendia fundowane przez spółkę czy wykłady prowadzone u nas przez specjalistów z tej firmy to ogromna wartość dodana dla naszej uczelni, szczególnie dla Wydziału Energetyki i Paliw. Cieszę się, że RWE ufundowało nam nowoczesne laboratorium i mam nadzieję, że wyniki prowadzonych tam badań pozwolą rozwinąć stan wiedzy o fotowoltaice – dodał prof. Tadeusz Słomka, Rektor AGH.

Również w dniu 14 grudnia b.r. roku JM Rektor AGH prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka powołał dr. Filipa Thona, Prezesa Zarządu  RWE Polska i Członka Zarządu RWE Retail do Forum Strategicznego Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości (CZTMP) AGH. Forum Strategiczne CZTMP będzie ciałem rekomendującym kierunki działania Centrum, a w jego skład wchodzą zaproszeni przez Rektora AGH przedstawiciele środowisk i instytucji kluczowych dla rozwoju technologii inteligentnych miast i społeczności. Pierwsze spotkanie Forum Strategicznego CZTMP odbyło się właśnie 14 grudnia. 

– Od wielu lat spółki z grupy RWE pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami w obszarze energetyki, które umożliwiają przekształcać europejskie miasta w inteligentne miasta przyszłości. Proszę pamiętać chociażby o rozwoju inteligentnych sieci stanowiących „kręgosłup” infrastruktury miasta, czy o e-mobilności, w których RWE jest jednym z pionierów. Ta idea jest ogromnie ważna dla RWE, ponieważ 23 milionów naszych klientów mieszka i będzie mieszkać w miastach. Dlatego też chciałbym wyrazić wdzięczność JM prof. drowi hab. Tadeuszowi Słomce, Rektorowi AGH za powołanie mnie do Forum Strategicznego Centrum Zaawansowanych Technologii Miasta Przyszłości AGH. Już teraz cieszę się na współpracę w  tak znakomitym i różnorodnym zespole składającym się z przedstawicieli Akademii oraz wiodących firm, w ramach której będziemy mogli wymieniać nasze doświadczenia i opracowywać wspólne rekomendacje na przyszłość – skomentował Filip Thon, Prezes RWE Polska, Członek Zarządu RWE Retail.

RWE