Kolejny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

Kolejny rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego
Foto. lrargerich, flickr cc

Grupa australijskich naukowców opracowała system fotowoltaiczny, którego sprawność w naturalnych warunkach wyniosła 40,4%. To mniej niż rekordowe sprawności skoncentrowanych ogniw fotowoltaicznych osiągnięte do tej pory w warunkach laboratoryjnych, jednak jak dotąd nikomu nie udało się osiągnąć takiej sprawności ogniw PV na świeżym powietrzu. 

W ubiegłym tygodniu o pobiciu rekordu sprawności skoncentrowanego ogniwa fotowoltaiczna poinformowała francuska firma Soitec. Na dostarczonej przez nią próbce ogniwa japoński instytut badawczy AIST zanotował sprawność 46%, co jest nowym światowym rekordem wydajności skoncentrowanych ogniw PV. 

Jednak rekordowa sprawności ogniwa CPV firmy Soitec została zmierzona tylko w warunkach laboratoryjnych. 

REKLAMA

Australijscy naukowcy z Australian Center for Advanced Photovoltaics (ACAP) oraz University of New South Wales (UNSW) osiągnęli tymczasem rekordową sprawność komercyjnego ogniwa PV w warunkach naturalnych, używając specjalnego filtra (ang. bandpass filter) rozszczepiającego różne pasma światła przyjmowane następnie przez różne warstwy ogniwa PV wykonanego w technologii triple junction

Odnotowana przez nich sprawność na poziomie 40,1% jest nowym rekordem przetwarzania światła na energię elektryczną zmierzonym na świeżym powietrzu. 

Co więcej, przetestowaniem opracowanego przez australijskich naukowców systemu o nazwie „Power Cube” zajął się następnie amerykański National Renewable Energy Laboratory (NREL), który podczas badań w Colorado zmierzył jeszcze wyższą sprawność na poziomie 40,4%. 

REKLAMA

Naukowcy z Australii zapewniają, że ich kolejnym, krótkookresowym celem będzie zwiększenie możliwości systemu „Power Cube”, aby osiągnąć sprawność na poziomie 42%. 

Badania ACAP i UNSW nad innowacyjnym systemem fotowoltaicznym finansuje australijski rząd za pośrednictwem specjalnie powołanej do wspierania OZE rządowej agencji ARENA (Australian Renewable Energy Agency).

Całkowita wartość uruchomionego w 2012 r. projektu o nazwie „Powe Cube” wyniosła 1,36 mln dolarów, z czego ARENA dołożyła 550 tys. dolarów. 

Naukowcy z ACAP i UNSW chcą rozwijać koncepcję specjalnych solarnych wież, które wyglądem przypominałyby elektrownie solarne typu CSP i które rozszczepiałyby – z pomocą opracowanego przez UNSW filtra – poszczególne pasma światła odbierane następnie przez wybrane warstwy ogniw fotowoltaicznych. 

Schemat działania filtra opracowanego przez ACAP i UNSW (foto. UNSW):

gramwzielone.pl