Jedno z największych przejęć w globalnej branży fotowoltaicznej

Jedno z największych przejęć w globalnej branży fotowoltaicznej
Hawha Q Cells press
REKLAMA

Koreański potentat Hanwha Group poinformował wczoraj, że połączy kontrolowane przez siebie firmy z branży fotowoltaicznej - Hanwha SolarOne i Hanwha Q Cells. 

Mający siedzibę w Chinach i kotrolowany przez koreański koncern Hanwha Group producent paneli fotowoltaicznych Hanwha SolarOne przejmie za 1,2 mld dolarów mającego siedzibę w Niemczech producenta paneli PV Hanwha Q Cells. 

Dla firmy Hanwha SolarOne przejęcie mającego linie produkcyjne w Niemczech Hanwha Q Cells może być odpowiedzią na konflikty handlowe w globalnej branży PV, a dzięki przejęciu linii produkcyjnych w Niemczech mająca siedzibę w Chinach firma może ułatwić sobie ekspansję na rynkach, na których wprowadzono cła na chińskie panele. 

Hanwha SolarOne to wertykalnie zintegrowany producent paneli fotowoltaicznych z siedzibą w chińskim Qidong. Firma powstała w 2004 r. jako Solarfun Power Holdings. W 2010 r. po zakupie 49% udziałów przez należącą do południowokoreańskiego koncernu Hanwha Group firmę Hanwha Chemical, Solarfun zmienił nazwę na Hanwha SolarOne. ​

W ubiegłym tygodniu mający siedzibę w Chinach Hanwha SolarOne ogłosił, że wybuduje zakład produkcji paneli PV w Korei Płd, co może być odebrane jako chęć obejścia amerykańskich czy europejskich regulacji celnych, którym poddany jest import paneli PV z Chin. 

Marka Hanwha SolarOne po połączeniu skorzysta też na korzyści skali.

W sumie potencjał produkcyjny ogniw fotowoltaicznych Hanwha SolarOne i Hanwha Q Cells może wynieść około 3,28 GW. To więcej niż zdloności produkcyjne obecnych liderów rynku producentów ogniw fotowoltaicznych - Yingli i Trina Solar, którzy mogą produkować rocznie po ok. 3-3,2 GW ogniw PV. 

Natomiast potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych obu połączonych firm wyniesie ok. 3,23 GW, co uczyni Hanwha SolarOne czołowym producentem modułów PV na świecie. 

Hanwha Group to jeden z dziesięciu największych koncernów w Korei Płd. Koreański potentat jest notowany na prestiżowej liście "Fortune Global 500'. 

Według najnowszej prognozy firmy konsultingowej IHS, w tym roku Hanwha SolarOne będzie 9. największym producentem paneli fotowoltaicznych pod względem wygenerowanej sprzedaży. 

Spółka Hanwha Q Cells powstała w 2012 roku poprzez wchłonięcie niemieckiego producenta paneli fotowoltaicznych Q Cells przez Hanwha Group. Siedzibą Hanwha Q Cells pozostała poprzednia siedziba Q Cells w niemieckim Thalheim. Firma działa - oprócz Niemiec i Malezji, gdzie posiada swoje linie produkcyjne - także w Japonii, USA, Korei Płd, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji, Chile i Australii. Zatrudnia w sumie 1,6 tys. pracowników. 

Przejęcie Hanwha Q Cells przez Hanwha SolarOne to największa tego rodzaju transakcja w globalnej branży PV w ostatnich latach. Poprzednie największe przejęcie w branży PV miało miejsce w ubiegłym roku, gdy koncern ABB przejął za 1 mld dolarów amerykańskiego producenta inwerterów Power-One. Więcej na ten temat w artykule: Rekordowe przejęcie na rynku PV. ABB przejął czołowego producenta inwerterów

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

WindWorld WW 750/52 Kompletna Gondola -Części

Na sprzedaż kompletna gondola WW 750/52 dolne szafy,skrzydła czytaj dalej...

Kupię projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie rozwoju czytaj dalej...

Działka pod fotowoltaikę

Mam do sprzedania lub wydzierżawienia działkę 1,3 ha pod farmę fotowoltaiczną .Działka jest zklokali czytaj dalej...

Nawiążemy współpracę z instalatorami PV

Nawiążemy współpracę z instalatorami na terenie całej Polski. Oprócz instalacji mamy do zaoferowania czytaj dalej...