Warmińsko-mazurskie: powstaje kolejna farma fotowoltaiczna

Warmińsko-mazurskie: powstaje kolejna farma fotowoltaiczna
Belectric press
REKLAMA

W województwie warmińsko-mazurskim dobiega końca budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW. Inwestorem jest olsztyńska firma PL 2011. 

Farma fotowoltaiczna powstaje w miejscowości Guja, w powiecie węgorzewskim. 

Deweloperem jest firma PL 2011, która na realizację inwestycji pozyskała unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. warmińsko-mazurskiego.

Główny wykonawca farmy fotowoltaicznej w miejscowości Guja - notowana na giełdzie NewConnect firma 01Cyberaton SA - poinformował, że budowa instalacji powinna się zakończyć do 31 grudnia 2014 r. 

W ubiegłym miesiącu 01CYBERATON SA zawarł z firmą IBCW sp. z o.o. umowę na dostawę m.in. 4000 modułów fotowoltaicznych marki SolarWorld, każdy o mocy 250 W, 50 inwerterów marki Fronius, a także elementów konstrukcyjnych, które wyprodukowała firma Oberhauser. 

- Elektrownia powstanie na powierzchni około dwóch hektarów, a cała wyprodukowana energia przekazywana będzie do sieci. Szacujemy, że inwestycję powinna zwrócić się w ciągu 8-9 lat – zapewniał w kwietniu br. Piotr Linkowski, prezes firmy PL 2011. 

Projekt farmy fotowoltaicznej w miejscowości Guja jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w wysokości 48% wydatków kwalifikowanych tj. na kwotę 2 4 mln zł netto. 

Farma fotowoltaiczna budowana w miejscowości Guja będzie kolejną tego typu inwestycją w woj. warmińsko-mazurskim. 

W ubiegłym miesiącu w Wesołówku, w gminie Wielbark, uruchomiono pierwszą farmę fotowoltaiczną w regionie, której moc wynosi 634 kW.

W ubiegłym miesiącu przeprowadzono też rozruch innej farmy PV powstającej w woj. warmińsko-mazurskim - na podolsztyńskim lotnisku w Gryźlinach. Jej moc wynosi 1 MW. 

Wkrótce na Warmii i Mazurach powstaną kolejne elektrownie fotowoltaiczne. Ich budowa to w dużej mierze zasługa unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur na lata 2007-2013. Instytucją realizującą konkursy na OZE w ramach RPO dla woj. warmińsko-mazurskiego jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Więcej informacji o przyznanych dotacjach na budowę instalacji fotowoltaicznych w woj. warmińsko-mazurskim w artykule: Kto dostanie dotacje na fotowoltaikę w woj. warmińsko-mazurskim?

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
RAV |
No i pięknie. Niech Słońce nam daje energię :-)
sol |
Z tego wynika, że 1 MW można już postawić za ok. 5 mln. Bez dotacji to zwrot po 16-18 latach, to jeszcze za długo. Ale pamiętajmy, że farma w Wierzchosławicach 1 MW kosztowała ponad 10 mln w 2011 r.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...