Już 1/5 australijskich gospodarstw domowych ma instalacje solarne

Już 1/5 australijskich gospodarstw domowych ma instalacje solarne
Q Cells press

Jak wynika z danych australijskiego rządowego biura statystycznego (Australian Bureau of Statistic – ABS), już 1/5 gospodarstw domowych w Australii posiada instalację kolektorów słonecznych lub system fotowoltaiczny. 

Według danych ABS, z energii słonecznej – w celu podgrzewania wody lub produkcji energii elektrycznej – korzysta już 19% australijskich gospodarstw domowych, podczas gdy w roku 2011 było to jeszcze tylko 5%. 

W ostatnich latach w Australii szczególnie dynamicznie rozwija się sektor domowych systemów fotowoltaicznych. W efekcie, instalację PV posiada już 14% australijskich gospodarstw domowych, przy czym w stanie South Australia jest to już 24%.

REKLAMA

Rozwój sektora fotowoltaicznego w Australii wyraźnie przekłada się na spadek cen systemów PV oferowanych na tamtejszym rynku. 

Australijskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Australian Photovoltaic Institute (APVI) poinformowało kilka miesięcy temu, że w ciągu ostatniego roku cena paneli fotowoltaicznych spadła do poziomu 0,75 AUD/Wp, podczas gdy rok wcześniej była dwa razy wyższa. 

Ceny systemów fotowoltaicznych w Australii: Ceny paneli fotowoltaicznych w Australii w 2013 r. spadły o połowę

REKLAMA

Firma konsultingowa IHS szacuje, że w tym roku w Australii przybędzie 800 MW systemów fotowoltaicznych. 

Rozwój OZE w Australii może jednak zostać przyhamowany przez rządzącą od ubiegłego roku konserwatywną koalicję. Australijski premier Tony Abbott chce ograniczyć wyznaczony wcześniej na rok 2020 cel produkcji 41 tys. GWh zielonej energii, redukując go do poziomu 26 tys. GWh. 

Australijski premier uznaje OZE za głównego winowajcę wzrostu cen energii. Abbott to przeciwnik zobowiązań Australii w zakresie redukcji emisji CO2, a także adwokat australijskiego przemysłu węglowego, który znajduje się w coraz gorszej kondycji m.in. poprzez ograniczenia w imporcie węgla nakładane przez Chiny. 

– Węgiel jest kluczowy dla przyszłych potrzeb energetycznych świata, więc go nie demonizujmy. Węgiel jest dobrem ludzkości – powiedział niedawno premier Australii podczas uroczystości otwarcia nowej australijskiej kopalni wartej 4,2 mld dolarów. 

Redukcji wsparcia dla energetyki odnawialnej sprzeciwia się opozycyjna Partia Pracy. 

gramwzielone.pl