Powstała jedna z największych w Polsce dachowych instalacji PV

Powstała jedna z największych w Polsce dachowych instalacji PV
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Instytutu Stomatologii w Łodzi. Foto. Łukasz Gwardencki- Kręcimy.pl
REKLAMA

Na dachu jednego z budynków Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi uruchomiono jedną z największych w Polsce dachowych instalacji fotowoltaicznych. 

Moc instalacji fotowoltaicznej, która powstała na dachu Instytutu Stomatologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi, wynosi 237 kWp. Komponenty instalacji, w tym moduły fotowoltaiczne i systemy montażowe, dostarczyła niemiecka firma IBC SOLAR, a generalnym wykonawcą inwestycji była lokalna firma budowlana PPHU JAMBUD Sp. z o.o. Sp.k.

W instalacji wykorzystano 947 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych, które dostarczył IBC SOLAR. Do ich montażu wykorzystano zaprojektowany przez IBC SOLAR system AeroFix. Niemiecka firma zapewnia, że pozwala on na montaż modułów fotowoltaicznych także na dachach płaskich z izolacją bitumiczną i że jego zastosowanie nie narusza konstrukcji dachu. 

- Rynek fotowoltaiczny w Polsce ewoluuje, a rola energii słonecznej w miksie energetycznym tego kraju będzie rosła - zapewnia Jakub Halamíček z czeskiego oddziału IBC Solar nadzorującego działalność IBC SOLAR także w Polsce. 

Instalacja PV na dachu łódzkiego szpitala to już kolejna duża inwestycja tego typu w Łodzi. W tym roku uruchomiono tam już m.in. dachowy system PV na dachach obiektów należących do miejscowego producenta dywanów Dywilan SA. Więcej na ten temat w artykule: Łódź: na dachu hali producenta dywanów powstała duża instalacja fotowoltaiczna

Natomiast wczoraj firma Grodno SA poinformowała o wykonaniu dużego dachowego systemu fotowoltaicznego pod Łodzią. Więcej na ten temat w artykule: Pod Łodzią powstała dachowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 108 kWp

Zdjęcia dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 237 kWp na dachu Instytutu Stomatologii w Łodzi (autor: Łukasz Gwardencki- Kręcimy.pl): 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Czytelnik |
Jaka najwięsza dachowa instalacja. Największa jest w Rudzie Śląskiej 311kW. Proszę administratora o zmianę tytułu!!!!
Czytelnik 2 |
Jedna z największych.
Obserwator |
Wyprodukuej w skali roku maksymalnie 200 MWh które sprzeda za 170 zł i dodatkowo otrzyma certyfikaty za 160 zł, razem 200 x 330 zł = 66.000 zł. Kosztowało to zapewne ok. 1,4 mln zł, nawet jeżeli przy okazji zmarnowano jakieś wsparcie, to i tak okres zwrotu przekracza okres zycia tej instalacji
Audytor |
Pan Obserwator źle liczy. A to nie są całki. Po pierwsze konsumując na własne potrzeby, nie płacimy za transfer, po drugie, biorąc na kredyt z oprocentowaniem 3%, oraz z dofinansowaniem UE w ramach istniejących programów dofinansowań, stopień zwrotu jest o wiele szybszy. Punkt rentowności (czyli opłacenie do banku takiej samej kwoty jak do elektrowni za identyczną moc), występuje w zależności od programu w 2-4 roku. Powiem szczerze - jest mi to obojetne, komu płacę : czy do banku, czy do elektrowni. A jeżeli jest mi to obojętne, bo płacę tak samo lub nawet mniej (co już jest plusem), to wybieram PV, bo mam świadomość, że po czasie X mam prąd już za darmo. Przykro mi to mówić, ale pan Obserwator nie odrobił zadania domowego z matematyki i odsetek złożonych (odsetek od odsetek). W przypadku firm, kolejna korzyść to ulga w podatku (amortyzacja 10%, znawcy tematu wiedzą o co chodzi, szkoda czasu na elementarne tłumaczenia). Audyty opłacalności PV kosztują u mnie ok 2-3 tys, w zależności od stopnia złożoności ukłądu, proszę kierować zapytania na maila : audyty@solarlife.com.pl Z chęcią wytłumaczę sens lub brak sensu podjęcia takiej inwestycji.
solgro.pl |
Największą dachowa jest pv w dobczycach 313 KW
typowy janusz |
Pan Obserwator liczy dobrze, bo instalacja nie jest podłączona do infrastruktury energetycznej budynku i działa tylko na sieć. Pomijam już fakt, że rozmieszczenie paneli pozostawia wiele do życzenia i można byłoby spokojnie okroić tą instalację. Dotacja przyznana, nie ważne czy mądrze wydana ;-).

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...