Farma fotowoltaiczna z inwerterami stringowymi. Case study

Farma fotowoltaiczna z inwerterami stringowymi. Case study
Greencells Group press

Zastosowanie inwerterów stringowych na dużej farmie fotowoltaicznej to rozwiązanie o tyle ciekawe, iż tego typu inwertery z reguły stosuje się w mniejszych instalacjach PV, podczas gdy większe farmy fotowoltaiczne obsługiwane są z reguły przez duże centralne inwertery. Jakie korzyści może dać zastosowanie na tego typu inwestycjach mniej popularnych inwerterów stringowych? 

Chiński gigant Huwaei specjalizujący się w tworzeniu rozwiązań dla sektora IT, ale także produceny inwerterów fotowoltaicznych, poinformował o efektach pracy dostarczonych przez niego inwerterów stringowych na dużej farmie fotowoltaicznej w Niemczech. 

Huawei zamontował swoje inwertery stringowe na zlokalizowanej za naszą zachodnią granicą farmie fotowoltaicznej o mocy 7,8 MW należącej do firmy Greencells Group. Instalacja rozpoczęła produkcję energii w maju br. 

REKLAMA

Na farmie PV wykorzystano inwertery stringowe Huawei SUN2000. Każdy z inwerterów jest połączony do 20 modułów za pomocą 5 stringów. 

Komunikacja z inwerterami odbywa się za pomocą bezprzewodowej sieci 4G LTE. 

Chińska firma zapewnia, że wykorzystanie tego rodzaju inwerterów, zamiast inwerterów centralnych, pozwala na lepszą kontrolę nad pracą instalacji PV, co przekłada się na większy o 5% uzysk energii – przy koszcie inwerterów porównywalnym do inwerterów centralnych i przy niższych kosztach utrzymania. 

REKLAMA

Jak zapewnia na łamach PV Magazine Huawei, połączenie inwerterów z transformatorami nie wymaga okablowania DC, co wpływa na obniżenie kosztów inwestycji. Dodatkowo w systemie PV zastosowano technologię MPPT, co pozwala na osiągnięcie wyższych uzysków energii i zredukowanie negatywnego wpływu zacienienia na pracę modułów. 

Zakładamy, że wykorzystanie inwerterów stringowych dla tej instalacji było tańsze o około 0,1-0,2 dol./W w porównaniu do inwerterów centralnych – zapewnia Andreas Hoffmann z Greencells Group. – Nie ma potrzeby wykorzystania kontenerów czy kabli DC, co obniża koszt instalacji, a dodatkowo oszczędzamy na miękkich kosztach – dodaje. 

Huawei zapewnia, że dzięki lepszemu monitoringowi zapewnionemu przez technologię inwerterów stringowych, możliwe jest szybsze – o 80% w porównaniu do inwerterów centralnych – wykrywanie awarii, co przekłada się na krótsze przerwy w generacji energii przez wadliwe elementy instalacji PV. Zastąpienie wadliwych inwerterów jest szybsze i tańsze – twierdzi Huawei. 

PV Magzine informuje, powołując się na analizy firmy IHS, że o ile w najbliższych latach centralne inwertery pozostaną podstawowym rozwiązaniem dla dużych farm PV, globalny potencjał inwerterów stringowych około roku 2018 wzrośnie do 24 GW z obecnego poziomu 10 GW, osiągając 20-procentowy udział w nowych naziemnych farmach PV, a w przypadku średniej wielkości systemów PV będzie to udział nawet 50-procentowy. 

IHS zakłada ponadto dalszy spadek cen inwerterów stringowych do około 0,10 dol./W – do roku 2018, podczas gdy cena inwerterów centralnych wyniesie wówczas 0,08 dol./W.

gramwzielone.pl