W Niemczech powstał magazyn energii na ogromnej farmie PV

W Niemczech powstał magazyn energii na ogromnej farmie PV
Belectric press

Niemiecki deweloper farm fotowoltaicznych Belectric we współpracy ze szwedzkim koncernem energetycznym Vattenfall uruchomił duży magazyn energii na ogromnej farmie fotowoltaicznej w północno-wschodnich Niemczech. 

Farma fotowoltaiczna o mocy 68 MW została uruchomiona w 2011 r. na terenie po byłym lotnisku wojskowym w Alt Daber, w Brandenburgii. Inwestycja kosztowała około 100 mln euro. Szacowany roczny uzysk energii to 71 GWh. 

Na farmie fotowoltaicznej wykorzystano cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne, które dostarczył amerykański First Solar i które zajmują powierzchnię 133 hektarów. 

REKLAMA

Teraz produkowana przez nią energia będzie kumulowana w uruchomionym właśnie magazynie energii. 

W instalacji wykorzystano akumulatory kwasowo-ołowiowe. W przeciwieństwie do innych liderów niemieckiego rynku przemysłowych magazynów energii, którzy w pierwszych pilotażowych projektach stosują technologię baterii litowo-jonowych, Belectric wybrał baterie kwasowo-ołowiowe ze względu na ich niższy koszt. 

Jak podaje PV Magazine, w systemie baterii zastosowano wysokie napięcie na poziomie 1500 V, co zdaniem inwestora przekłada się na oszczędności w okablowaniu i liczbie inwerterów. – Podwojenie napięcia redukuje koszty o około połowę – zapewnia Belectric. 

Pojemność magazynu energii na farmie PV w Alt Daber wynosi 2 MWh. 

REKLAMA

Magazyn energii ma gwarantować rezerwę dla połączonej z farmą PV siecią 110 kV. 

Magazyn energii ma zapewnić większe bezpieczeństwo sieci energetycznej i łagodzić fluktuacje popytu i podaży energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną. Magazyn energii ma reagować na zmiany w ciągu sekund, w razie potrzeby błyskawicznie dostarczając do sieci energię – zdaniem Belectric – szybciej niż są do tego zdolne konwencjonalne elektrownie. 

Belectric informuje, że zastosowanie takiego rozwiązania w ramach aktualnego otoczenia regulacyjnego w Niemczech ma ekonomiczny sens jednak tylko w przypadku dofinansowania. – Aby tego rodzaju systemy były opłacalne w aktualnych warunkach, ich koszt musi spaść o około 1/3 – zapewnia Bernhard Beck, szef Belectric i dodaje, że w odpowiednich warunkach, przy niższym koszcie przyłączenia do sieci, byłyby opłacalne bez dodatkowych subsydiów. 

Jak informuje PV Magazine, operatorzy magazynów energii w Niemczech muszą ponosić w zakresie ładowania i rozładowywania baterii podobne opłaty jak inni odbiorcy energii. 

W projekcie magazynu energii w Alt Daber uczestniczy też szwedzka firma Vattenfall, która będzie pełnić rolę sprzedawcy operacyjnej rezerwy gromadzonej w magazynie energii. 

Vattenfall działa w Niemczech od wielu lat. Jednak do tej pory skupiał się głównie na produkcji energii w kilku elektrowniach węglowych. Prawdopodobna jest jednak sprzedaż przez Vattenfall jego niemieckich elektrowni węglowych, ponieważ wycofania się z energetyki węglowej chce nowy szwedzki rząd, który de facto kieruje Vattenfallem. 

gramwzielone.pl