Greenpeace ufundował kolejną mikroinstalację fotowoltaiczną
Greenpeace zbudował dziś na dachu ośrodka dla dorosłych osób z autyzmem Farma Życia mikroelektrownię fotowoltaiczną. Będzie ona produkować energię elektryczną z odnawialnych źródeł (OZE). Greenpeace rozdał trzy elektrownie słoneczne w ramach konkursu „Uwolnij Energię”, zorganizowanego z okazji 10 urodzin organizacji. Pozostałe konkursowe instalacje powstały na dachach schroniska dla zwierząt w Korabiewicach oraz siedziby stowarzyszenia Zielony Żurawlów.
Grupa instalatorów, szkolonych przez Greenpeace, założyła dziś na dachu ośrodka dla dorosłych osób dotkniętych autyzmem Farma Życia panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną ze słońca. Ośrodek będzie mógł pokryć z tej mikroinstalacji OZE znaczną część zapotrzebowania na prąd. Planowaną roczną produkcję energii szacuje się na 7500 kWh. Tego rodzaju mikroelektrownia zmniejszy również emisję gazów cieplarnianych nawet o 7,5 ton rocznie. W tej samej skali czasowej przyczyni się ona do wyeliminowania ok. 90 kg siarki i różnego rodzaju pyłów oraz ok. 30 kg tlenków azotu.
– Informację o wygranej mikroelektrowni OZE w konkursie „Uwolnij Energię” zorganizowanym przez Greenpeace, przyjęliśmy z wielką satysfakcją. Farma Życia w Więckowicach koło Krakowa to pierwszy i jedyny w Polsce ośrodek stałego pobytu dla dorosłych osób z autyzmem. Jest to miejsce pracy, zamieszkania, nauki i rehabilitacji tych osób, funkcjonujące również jako gospodarstwo ekologiczne. Mieszkańcy i inni użytkownicy Farmy, otoczeni odpowiednią opieką, zajmują się tu wytwarzaniem produktów rolnych i ogrodniczych w zgodzie z naturą. Chcemy być samowystarczalni i mikroelektrownia produkująca prąd z odnawialnych źródeł energii, doskonale wpisuje się w naszą ideę. Cieszymy się, że zostało to docenione zarówno przez internautów, jak i jury konkursu – powiedziała Krystyna Łyczakowska, wiceprezes zarządu Fundacja Wspólnota Nadziei, do której należy ośrodek Farma Życia.
Jacek Żakowski, członek jury, na co dzień dziennikarz tygodnika Polityka oraz kierownik katedry dziennikarstwa w Collegium Civitas o przyznaniu nagrody ośrodkowi powiedział: – Autyzm dorosłych jest ogromnym problemem społecznym, o którym bardzo mało się mówi. Farma Życia to wyjątkowe przedsięwzięcie w bardzo zaniedbanej dziedzinie społecznej. Jury doceniło również, że zgłoszenie zostało bardzo dobrze przygotowane.
Ogólnopolski konkurs „Uwolnij Energię” przeprowadzony przez Greenpeace, miał na celu promocję rozproszonej energetyki obywatelskiej, opartej o odnawialne źródła energii przyjazne ludziom i środowisku. Na konkurs napłynęło ponad 140 zgłoszeń, a w półfinałowym głosowaniu internetowym udział wzięło ponad 20 tysięcy osób. Spośród 10 najlepszych projektów, jury w składzie: Katarzyna Guzek (rzeczniczka prasowa Greenpeace), Adam Wajrak (dziennikarz Gazety Wyborczej), Jacek Żakowski (dziennikarz Polityki i kierownik katedry dziennikarstwa w Collegium Civitas), Pascal Brodnicki (znany kucharz i promotor energetyki odnawialnej) i Ryszard Holzer (dziennikarz Newsweeka), wybrało 3 miejsca, w których zainstalowane zostały elektrownie słoneczne: Schronisko w Korabiewicach (woj. mazowieckie), Farma Życia w Więckowicach (woj. małopolskie) oraz Stowarzyszenie Zielony Żurawlów (woj. lubelskie). Łączna wartość nagród to 100 000 złotych.
– Konkurs cieszył się dużą popularnością. To kolejny dowód na to, jak wiele osób i instytucji jest zainteresowanych produkowaniem energii w przydomowych mikroelektrowniach. Badania CBOS z listopada 2013 r. pokazują, że aż 89% Polek i Polaków chciałoby więcej tego typu inwestycji. Niestety ciągle brak sprzyjających przepisów, dzięki którym „Kowalskiemu” opłacałoby się taką instalację założyć. Rząd przygotował co prawda projekt ustawy o OZE, ale jest on stworzony tak, by wspierać spółki energetyczne, a nie obywateli. Dlatego uważamy, że powinien zostać odrzucony przez Sejm – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Greenpeace Polska