W Cieszanowie na Podkarpaciu powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce

W Cieszanowie na Podkarpaciu powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce
Farma fotowoltaiczna w Cieszanowie / materiał inwestora
REKLAMA

W położonym w woj. podkarpackim Cieszanowie (powiat lubaczowski) powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW. Po uruchomieniu będzie to największa tego typu instalacja w Polsce. 

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie 4,5 ha i będzie się składać z 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy znamionowej 240 Wp.

Pod koniec października zakończono budowę I etapu farmy fotowoltaicznej, w którym powstała instalacja o mocy 1 MW. 

Farmę fotowoltaiczną w Cieszanowie buduje Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY. Na jej realizację inwestor pozyskał dofinansowanie w ramach projektu „Promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez budowę modelowej elektrowni fotowoltaicznej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Infrastruktura Techniczna”  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata  2007-2013.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 17,6 mln zł, przy czym unijna dotacja wynosi 8,5 mln zł, a dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa wnosi 1,5 mln zł. 

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce jest oddana niedawno do użytku przez firmę AMB Energia farma PV w Kolnie (woj. podlaskie) o mocy 1,84 MW, która wyprzedziła pod względem wielkości oddaną do użytku w III kw. br. przez Energę farmę fotowoltaiczną w Gdańsku (1,6 MW) oraz farmę fotowoltaiczną w Gubinie o mocy 1,5 MW zbudowaną przez Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin. Pierwszą naziemną farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 1 MW, zrealizowała Gmina Wierzchosławice w 2011 r. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obserwator |
Całkowita wartość inwestycji to ponad 17,6 mln zł - ktoś nieźle zarobił... Średnia rynkowa za 2 MW na gruncie to 10 mln zł więc o 7 mln mniej, czyli ponad 40% . Takie zawyżanie kosztów inwestycji psuje rynek i stwarza fałszywy obraz niebotycznych kosztów budowy farm fotowoltaicznych na gruncie.
kiki |
To jest największy przekręt i nie uwierzycie ze budowa tej farmy ma służyc jako farma doświadczalna . Pozdrowienia dla firmy która ja buduje i marszałka który tą dotacje zatwierdzi
ja |
Przekret na wielka skale. Jak kolega wczesniej wspomnial wartosc takiej inwestycji powinna wynosi ok. 10 mln. Nalezy sie zastanowic nad sensem dofinansowan unijnych. To dofinansowania psuja rynek.
Jajo |
Koszt budowy 10 mln, dofinansowanie również 10 mln (8,5 + 1,5). Wyłudzone 7,6 mln za zawyżone faktury to zysk do podziału między kolesi. Farma PV postawiona 0 zł (zero). Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY będzie promowało wykorzystanie odnawialnych źródeł energii użytkując modelową elektrownię fotowoltaiczną. Skoro mają ją za darmo to mogą sprzedawać energię nawet za 0,10 zł/kWh i będą mieli ładną sumkę na bieżącą działalność i wsparcie lokalnych polityków przez następne 25 lat.
kawa |
Tak złodzieje z księstwa posła Burego i PSL okradają Unię.
cert_ene |
Niestety większość pieniędzy z Unii, którymi tak epatują politycy, zostanie w podobny sposób zmarnowana
SPS |
Nie kumam do końca jak tak bardzo zawyżona cena może przejść w tak dużym projekcie. Nikt nie sprawdza cen rynkowych? Kto coś takiego podpisuje, kto decyduje o przyznaniu dotacji, przecież o takim projekcie gazety piszą i jest głośno...!?
2mw |
i niedługo podejrzani usłyszą zarzuty... a myśleli , że przejdzie im to gładko. Powinien mz dojśc też zwrot dotacji - w końcu takie są warunki UE ....
energetyk |
2 MW docelowo... wiec nie rozumiem po co ta dyskusja odnośnie zawyżonej ceny.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Last minute dla tegorocznych aukcji PV / wiatr na kredyt 0%

Do godziny 16:00 dnia 21.11.2018 proszę Developerów PV i Wiatru o kontakt w celu aplikowania o kredy czytaj dalej...

Preferencyjne kredyty na budowę biogazowni rolniczych

Katana Konsulting zaprasza inwestorów w biogazownie do aplikowania o pożyczki preferencyjne w wysoko czytaj dalej...

Linia do produkcji pelletu 2018

Linia do produkcji pelletu z trociny o wydajności 1 t/h Rok produkcji 2018 Linia składa się z: czytaj dalej...