W Cieszanowie na Podkarpaciu powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce

W Cieszanowie na Podkarpaciu powstaje największa farma fotowoltaiczna w Polsce
Farma fotowoltaiczna w Cieszanowie / materiał inwestora
REKLAMA

W położonym w woj. podkarpackim Cieszanowie (powiat lubaczowski) powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW. Po uruchomieniu będzie to największa tego typu instalacja w Polsce. 

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie 4,5 ha i będzie się składać z 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy znamionowej 240 Wp.

Pod koniec października zakończono budowę I etapu farmy fotowoltaicznej, w którym powstała instalacja o mocy 1 MW. 

Farmę fotowoltaiczną w Cieszanowie buduje Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY. Na jej realizację inwestor pozyskał dofinansowanie w ramach projektu „Promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez budowę modelowej elektrowni fotowoltaicznej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej II „Infrastruktura Techniczna”  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata  2007-2013.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 17,6 mln zł, przy czym unijna dotacja wynosi 8,5 mln zł, a dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa wnosi 1,5 mln zł. 

Obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Polsce jest oddana niedawno do użytku przez firmę AMB Energia farma PV w Kolnie (woj. podlaskie) o mocy 1,84 MW, która wyprzedziła pod względem wielkości oddaną do użytku w III kw. br. przez Energę farmę fotowoltaiczną w Gdańsku (1,6 MW) oraz farmę fotowoltaiczną w Gubinie o mocy 1,5 MW zbudowaną przez Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin. Pierwszą naziemną farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 1 MW, zrealizowała Gmina Wierzchosławice w 2011 r. 

gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Obserwator |
Całkowita wartość inwestycji to ponad 17,6 mln zł - ktoś nieźle zarobił... Średnia rynkowa za 2 MW na gruncie to 10 mln zł więc o 7 mln mniej, czyli ponad 40% . Takie zawyżanie kosztów inwestycji psuje rynek i stwarza fałszywy obraz niebotycznych kosztów budowy farm fotowoltaicznych na gruncie.
kiki |
To jest największy przekręt i nie uwierzycie ze budowa tej farmy ma służyc jako farma doświadczalna . Pozdrowienia dla firmy która ja buduje i marszałka który tą dotacje zatwierdzi
ja |
Przekret na wielka skale. Jak kolega wczesniej wspomnial wartosc takiej inwestycji powinna wynosi ok. 10 mln. Nalezy sie zastanowic nad sensem dofinansowan unijnych. To dofinansowania psuja rynek.
Jajo |
Koszt budowy 10 mln, dofinansowanie również 10 mln (8,5 + 1,5). Wyłudzone 7,6 mln za zawyżone faktury to zysk do podziału między kolesi. Farma PV postawiona 0 zł (zero). Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY będzie promowało wykorzystanie odnawialnych źródeł energii użytkując modelową elektrownię fotowoltaiczną. Skoro mają ją za darmo to mogą sprzedawać energię nawet za 0,10 zł/kWh i będą mieli ładną sumkę na bieżącą działalność i wsparcie lokalnych polityków przez następne 25 lat.
kawa |
Tak złodzieje z księstwa posła Burego i PSL okradają Unię.
cert_ene |
Niestety większość pieniędzy z Unii, którymi tak epatują politycy, zostanie w podobny sposób zmarnowana
SPS |
Nie kumam do końca jak tak bardzo zawyżona cena może przejść w tak dużym projekcie. Nikt nie sprawdza cen rynkowych? Kto coś takiego podpisuje, kto decyduje o przyznaniu dotacji, przecież o takim projekcie gazety piszą i jest głośno...!?
2mw |
i niedługo podejrzani usłyszą zarzuty... a myśleli , że przejdzie im to gładko. Powinien mz dojśc też zwrot dotacji - w końcu takie są warunki UE ....
energetyk |
2 MW docelowo... wiec nie rozumiem po co ta dyskusja odnośnie zawyżonej ceny.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...