Deutsche Bank: wkrótce grid parity we wszystkich stanach USA
Deutsche Bank ocenia, że w 2015 roku koszt energii produkowanej w instalacjach fotowoltaicznych zrówna się z kosztem zakupu energii z sieci we wszystkich stanach USA. Obecnie tzw. grid parity jest już osiągalny w 10 amerykańskich stanach – informują eksperci Deutsche Bank.
Analityk Vishal Shah z Deutsche Bank wskazuje, że na osiągnięcie grid parity w większości stanów USA wpłynie spodziewany spadek kosztów komponentów systemów PV, kosztów instalacji, a także niższe koszty finansowania i rosnące wolumeny instalacji oznaczające większe korzyści skali.
Analiza Deutsche Bank została wykonana przy okazji debiutu na amerykańskiej giełdzie jednego z liderów rynku małych instalacji fotowoltaicznych Vivint Solar, który do połowy tego roku zainstalował łącznie ok. 130 MW systemów fotowoltaicznych, a – według projekcji Deutsche Bank – do 2020 r. zamontuje w sumie 4 GW systemów PV.
Co ciekawe, Vivint Solar to spółka powołana w celu obsługi rynku domowych instalacji fotowoltaicznych przez firmę świadczącą wcześniej usługi ochrony prywatnych nieruchomości, która wchodząc na rynek PV wykorzystała bazę dotychczasowych klientów.
W przeciwieństwie do swoich konkurentów na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych w USA, którzy sprzedają swoje systemy głównie on-line, Vivint Solar sprzedaje fotowoltaikę „od drzwi do drzwi”.
Jak na razie Vivint Solar działa tylko w 7 stanach USA charakteryzujących się najwyższymi cenami energii dla odbiorców końcowych. Jednak w perspektywie grid parity w kolejnych stanach, można się spodziewać jej szybkiej ekspansji.
Amerykańska firma montuje systemy fotowoltaiczne na dachach swoich klientów oferując im energię w cenie o ok. 15-30% niższej niż cena energii z sieci. W tym celu zawierana jest z reguły 20-letnia umowa PPA (Power Purchase Agreement), która zakłada pewien wzrost cen energii, jednak poniżej szacowanego wzrostu ceny energii z sieci.
gramwzielone.pl