Elon Musk chce produkować rocznie 5 GW paneli fotowoltaicznych

Elon Musk chce produkować rocznie 5 GW paneli fotowoltaicznych
Elon Musk / foto: Steve Jurvetson, flickr cc

Zbudowana przez miliardera Elona Muska firma SolarCity w krótkim czasie zdobyła pozycję lidera na amerykańskim rynku małych instalacji fotowoltaicznych. Teraz SolarCity zapowiada, że stanie się także największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie.

Obecnie SolarCity wykorzystuje do montowanych przez siebie instalacji panele fotowoltaiczne kupowane głównie od producentów z Chin. Problemem są jednak cła antydumpingowe. Ostatnio amerykańska firma, w obliczu zamieszania z cłami na import chińskich paneli PV, porozumiała się z norweskim producentem REC, którego cła nie dotyczą i od którego kupi ponad 200 MW paneli PV. Patrząc na dynamikę wzrostu SolarCity oraz rynku, na którym działa, można przypuszczać, że firma Elona Muska szybko zagospodaruje ten potencjał.

Wkrótce jednak SolarCity przestanie polegać na zewnętrznych dostawcach i sama stanie się producentem paneli PV. Ma w tym pomóc uruchomienie ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych, która powstanie w stanie Nowy Jork i której linie produkcyjne osiągną potencjał 1 GW paneli PV/rok. Dla porównania, obecnie najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych z Chin produkują rocznie ok. 2 GW paneli PV.

REKLAMA

Budowę ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych SolarCity zainaugurował w zeszłym miesiącu. Największa inwestycja w amerykańskiej branży solarnej ma zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat. 

Stan Nowy Jork zaangażuje się w inwestycję finansując budowę infrastruktury, którą będzie dzierżawić SolarCity. Koszt inwestycji ze strony władz stanowych wyniesie 750 mln dolarów. Z kolei SolarCity ma zainwestować w ciągu 10 lat w produkcję paneli PV w Buffalo 5 mld dolarów.

REKLAMA

SolarCity chce pójść dalej i stać się także jednym z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Amerykańska firma jeszcze nie uruchomiła produkcji w swojej fabryce, a już zapowiada rozbudowę linii produkcyjnych do potencjału 5 GW/rok. 

W czerwcu br. SolarCity przejął firmę Silevo – właściciela autorskiej technologii produkcji monokrystalicznych modułów PV. 

Wartość przejęcia Silevo to 350 mln dolarów, jednak początkowo SolarCity zapłaci tylko część tej kwoty. Wstępnie lider amerykańskiego rynku PV zapłaci 200 mln dolarów, a pozostałe 150 mln dolarów dołoży, jeśli Silevo uda się osiągnąć do 2016 r. określone cele produkcji i redukcji kosztów paneli PV. 

Mająca siedzibę w Dolnie Krzemowej firma Silevo powstała w 2007 r. z inicjatywy dwóch byłych dyrektorów w Applied Materials -dr Zheng Xu i dr Jianming Fu. W 2009 r. Silevo otrzymało grant rządu USA na rozwój nowej technologii paneli fotowoltaicznych. Firma zapewnia, że niedługo będzie w stanie produkować panele posiadające sprawność na poziomie 24%.

gramwzielone.pl