W Wilnie powstanie fabryka paneli BIPV

W Wilnie powstanie fabryka paneli BIPV
JA Solar press

Na Litwie powstanie fabryka produkująca panele fotowoltaiczne przeznaczone do integracji z budynkami w ramach tzw. BIPV (Building Integrated Photovoltaics). 

Inwestycja na Litwie to część unijnego projektu SmartFlex. Potencjał fabryki paneli fotowoltaicznych przeznaczonych do integracji z elewacjami budynków wyniesie 50 MW/rok. Koszt inwestycji szacuje się na 37 mln euro. Inwestycja zostanie zrealizowana przez biorącą udział w projekcie SmartFlex firmę Via Solis. 

W Wilnie mają być produkowane panele fotowoltaiczne o różnych kształtach i w różnych kolorach – w zależności od potrzeb konkretnej inwestycji. 

REKLAMA

– Architekci chcący wykorzystać BIPV dowiadują się, że zaprojektowane przez nich fotowoltaiczne elementy fasad budynków są zbyt trudne do wykonania albo za drugie. Nasze linie produkcyjne mają to zmienić i umożliwić realizację nawet bardzo nietypowych solarnych fasad – zapewnia Rimvydas Karoblis, CEO wileńskiej firmy. 

REKLAMA

Via Solis chce produkować moduły, których maksymalne rozmiary mogą wynieść 1,7 x 3,5 metra, o maksymalnej mocy sięgającej do 750 W. 

Celem projektu SmartFlex jest rozwój europejskiej branży BIPV, czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami. W projekcie uczestniczą – obok wspomnianej firmy Via Solis – także  litewski Glassbel, Mondragon Assembly, producent oprogramowania Creative Amadeo, firma marketingowa Sunbeam Communications, szwajcarski instytut SUPSI, a także berliński Photovoltaik-Institut i wileński instytut Pro-Tech. 

Jak zapewniają uczestnicy projektu, to, co czyni ten projekt unikalnym, to cel zautomatyzowania produkcji paneli fotowoltaicznych dopasowanych do konkretnych potrzeb architektów. Dzięki automatyzacji produkcji i osiągniętym korzyściom skali autorzy projektu SmartFLex chcą ograniczyć koszty produkcji i uczynić BIPV bardziej konkurencyjnym cenowo. 

gramwzielone.pl