Amerykański producent obiecuje moduły PV za 0,4 $/W
SunEdison zapowiada zejście z kosztami produkcji polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych do poziomu 0,4 USD/W (ok. 0,32 EUR/W) w przypadku modułów o mocy 400 Wp. To mniej o ok. 0,1 USD/W niż wynoszą obecnie średnie koszty produkcji modułów polikrystalicznych.
W obniżeniu kosztów produkcji polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych ma pomóc zastosowanie w produkcji polikrzemu technologii tzw. HP-FBR (ang. high pressure fluidized bed reactor). SunEdison zapewnia, że wykorzystanie tej technologii zapewni 10-krotnie efektywniejsze przetwarzanie polikrzemu niż z użyciem standardowych technologii dostarczanych głównie przez Siemensa.
SunEdison zapewnia, że dzięki HP-FBR zużycie energii zostanie ograniczone o 90%, a to przełoży się na niższe koszty produkcji polikrzemu i samych modułów PV.
Produkcja polikrzemu z zastosowaniem technologii HP-FBR ma ruszyć w Ulsan, w Korei. Jej uruchomienie będzie efektem współpracy SunEdison z Samsung Fine Chemicals. Potencjał produkcji polikrzemu wyniesie 13 tys. ton rocznie. Pełna zdolność produkcyjna ma zostać osiągnięta do końca przyszłego roku.
Obecnie czołowi chińscy producenci polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych osiągają koszt produkcji na poziomie ok. 0,5 USD/W (ok. 0,4 EUR/W). Przykładem może być Yingli Green, który wykorzystuje polikrzem dostarczany przez największego producenta polikrzemu w Chinach – GCL New Energy posiadającego potencjał produkcji na poziomie 65 tys. ton z wykorzystaniem standardowej technologii przetwarania polikrzemu dostarczonej przez Siemensa.
gramwzielone.pl