PKEE: przez unijną politykę klimatyczną Polska straci 600 tys. miejsc pracy

PKEE: przez unijną politykę klimatyczną Polska straci 600 tys. miejsc pracy
Marek Woszczyk, prezes PGE. Foto: Newseria

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) przekonuje, że zaostrzenie unijnej polityki klimatycznej uderzy w polską gospodarkę i będzie skutkować likwidacją prawie 600 tysięcy miejsc pracy. Tyle osób pracuje w sektorach energochłonnych, zagrożonych – według PKEE – utratą konkurencyjności. 

PKEE odnosi się w ten sposób do planów Komisji Europejskiej w zakresie nowych celów unijnej polityki klimatycznej do roku 2030. KE proponuje podniesienie do 40% unijnego celu redukcji emisji CO2, a także ustanowienie celu 27-procentowego udziału OZE w konsumpcji energii na terenie Wspólnoty. Pierwszy cel ma wiązać wszystkie kraje, a cel w zakresie zielonej energii ma być wiążący jedynie na poziomie całej UE. 

Decyzje w sprawie unijnej polityki klimatycznej mogą zapaść podczas szczytu Unii Europejskiej, który odbędzie się w przyszłym miesiącu. 

REKLAMA

Według PKEE, zagrożone utratą konkurencyjności są m.in. przemysł koksowniczy, chemiczny, papierniczy, cementowy, produkcji metali oraz wydobycia węgla, które łącznie zatrudniają ok. 590 tys. pracowników.

Przyjęcie dużo bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej w zaproponowanym przez Komisję Europejską kształcie niesie ze sobą istotnie niekorzystne skutki dla Polski. Nasza elektroenergetyka z opartej w ok. 90 proc. na węglu miałaby w bardzo krótkim czasie przeistoczyć się w niskoemisyjną. To nie tylko kwestia związanych z tym kosztów, ale też sprawa bezpieczeństwa energetycznego informuje na łamach „Rzeczpospolitej” Marek Woszczyk, szef Rady Zarządzającej PKEE i prezes PGE. 

REKLAMA

Szef PGE dodaje, że w obliczu przyjęcia nowych celów klimatycznych Polska jeszcze bardziej uzależniłaby się od importu gazu, ponieważ nowe ograniczenia zmusiłyby nasz kraj do wycofywania się z produkcji energii z węgla. 

„RZ” podkreśla, że polska energetyka już dziś ponosi miliardowe koszty wynikające z konieczności przystosowania źródeł produkujących energię i ciepło do obowiązujących wymogów środowiskowych wynikających np. z dyrektywy o emisjach przemysłowych. 

Tylko wydatki inwestycyjne PGE związane z koniecznością modernizacji elektrowni do 2020 r. mają przekroczyć 16 mld zł. 

„RZ” twierdzi, że dalsze zaostrzanie unijnych celów klimatycznych może podnieść nakłady całej branży energetycznej o 250 mld zł. 

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolitą”