Oxford zapowiada szybką komercjalizację perowskitowych ogniw PV

Oxford zapowiada szybką komercjalizację perowskitowych ogniw PV
Oxford Photovoltaics press

Założony przez naukowców z Oxfordu spin-off pod nazwą Oxford PV zapowiada szybkie wejście na rynek fotowoltaiczny z technologią produkcji energii bazującą na zastosowaniu perowskitów w połączeniu z tradycyjnymi krzemowymi ogniwami fotowoltaicznymi. 

Oxford PV poinformował, że rozpoczyna komercjalizację technologii bazującej na nałożeniu powłoki perowskitów na tradycyjne ogniwa krzemowe, co ma pozwolić na zwiększenie wydajności tych ostatnich o 20%, czyli mniej więcej o ok. 3 pkt proc.

Naszym celem jest transformacja energetyki słonecznej dzięki komercjalizacji zmieniającej zasady gry technologii fotowoltaicznej – ogniwa perowskitowego. Nowy rodzaj ogniw fotowoltaicznych umożliwi znacznie większą produkcję energii w porównaniu do tradycyjnych technologii i umożliwi Wielkiej Brytanii zdobycie pozycji światowego lidera na globalnym rynku solarnym – zapewnia Oxford PV. 

REKLAMA

Założyciel Oxford PV dr Henry Snaith szacuje, że w pierwszej fazie wdrożenia do produkcji koszt wytworzenia ogniw perowskitowych może wynieść już ok. 3 razy niższy niż koszt produkcji tradycyjnych ogniw krystalicznych. 

Ogniwa perowskitowe mogą być też dużo wydajniejsze niż aktualnie produkowane ogniwa krzemowe. Zaledwie 3 lata prac nad zastosowaniem perowskitów w produkcji energii doprowadziło do wydajności niemal 20%, czyli porównywalnej z rekordową, osiąganą w laboratorium sprawnością ogniw krzemowych. 

REKLAMA

Model biznesowy firmy Oxford PV zakłada licencjonowanie swoich rozwiązań czołowym producentom paneli fotowoltaicznych, ale także m.in. firmom z sektora motoryzacyjnego. 

Strategia Oxford PV zakładała skomercjalizowanie rozwiązań perowskitowych w 2017 r., jednak teraz brytyjska firma zapewnia, że z perowskitami wejdzie na rynek szybciej. Pierwsze prototypowe panele z powłoką perowskitową mają pojawić się na rynku już w przyszłym roku. 

Na rozwój technologii perowskitowej założony w 2010 r. spin-off pozyskał 7 mln funtów. Wśród udziałowców firmy są fundusze MTI Partners Ltd, Longwall Venture Partners LLP, Parkwalk Advicors, a także University of Oxford. 

Oxford to czołowy ośrodek naukowy w Europie rozwijający technologię perowskitową. Drugim jest zespół kierowany przez prof. Michaela Grätzela na Politechnice w Lozannie (EPFL). Ważny udział w rozwoju technologii perowskitowej ma też Polka Olga Malinkiewicz. Czytaj więcej na temat w wywiadzie przeprowadzonym z Olgą Malinkiewicz przez portal Gramwzielone.pl: Olga Malinkiewicz. Dzięki niej będziemy świadkami rewolucji w fotowoltaice

Olga Malinkiewicz będzie specjalnym gościem organizowanej przez Gramwzielone.pl konferencji Greentechcamp.pl 2014, podczas której przeprowadzi prelekcję na temat możliwości komercyjnego wykorzystania perowskitów w branży fotowoltaicznej. Więcej informacji o konferencji Greentechcamp.pl 2014 na stronie greentechcamp.pl 

gramwzielone.pl