Pierwsza w Polsce szkoła z instalacją fotowoltaiczną na trackerach

Pierwsza w Polsce szkoła z instalacją fotowoltaiczną na trackerach
Szkoła w Chotomowie. Foto: Greenpeace Polska
REKLAMA

Od dziś dzieci w Chotomowie, w gminie Jabłonna, będą uczyć się w jednej z najnowocześniejszych szkół w kraju. To pierwsza w Polsce szkoła posiadająca własną mikroelektrownię fotowoltaiczną na trackerach. 

Moc instalacji fotowoltaicznej w szkole w Chotomowie wynosi 8 kW. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na trackerach. Dzięki mikroelektrowni fotowoltaicznej szkoła zmniejszy zapotrzebowanie na energię o ok. 12-13 MWh rocznie.

Instalacja fotowoltaiczna na trackerze znajduje się przy jednym z głównych skrzyżowań, dzięki czemu także przejeżdżające obok osoby będą mogły obserwować działanie instalacji. Szczegóły dotyczące ilości wyprodukowanej energii będą dostępne na stronie internetowej Greenpeace, Urzędu Gminy oraz na ekranie LED wewnątrz budynku szkoły. 

Elektrownia fotowotlaiczna przy szkole w Chotomowie jest dziewiątą instalacją tego typu, jaką Fundacja Greenpeace przekazała szkołom w Polsce w ramach akcji „Uwalniamy energię”.

- Elektrownia słoneczna o mocy 8 kWp zainstalowana jest na największym jak do tej pory trackerze słonecznym w Polsce. Urządzenia te świetnie sprawdziły się na Przystanku Woodstock, gdzie miesiąc temu zbudowaliśmy niezależną instalację wyspową. Dzięki niej zasilaliśmy całą EkoWioskę. Energooszczędny budynek szkoły w Chotomowie, przychylność gminy oraz upór mieszkańców przekonały nas, że to idealne miejsce dla naszego trackera. To miejsce ma szansę stać się symbolem nowoczesnego budownictwa i ekologii. Miejscem, w którym kolejne pokolenia będą mogły, w teorii i praktyce, poznać przyjazne dla środowiska metody produkcji energii – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Budynek szkoły będzie ogrzewany wyłącznie pompami ciepła, które w upalne dni będą pełnić funkcję klimatyzacji. Szkoła została wyposażona w trzy pompy ciepła o łącznej mocy 240 kW. Instalacja pomp ciepła wykorzystuje 60 pionowych odwiertów, każdy po 85 metrów głębokości, które pozwalają na pokrycie zapotrzebowania budynku na ciepło przez cały rok.

Wszystkie sale lekcyjne wyposażone zostały w rekuperatory do odzyskiwania ciepła z wentylowanego powietrza, a dodatkowe czujniki CO2 na bieżąco monitorują jakość powietrza w każdym z pomieszczeń.

Oświetlenie budynku - wewnętrzne i zewnętrzne - zostało zrealizowane całkowicie w technologii LED, a pierwsze piętro szkoły, dzięki świetlikom w pomieszczeniach i na korytarzach, korzysta z naturalnego oświetlenia słonecznego. 

Szkoła w Chotomowie jest jednym z pierwszych w Polsce budynków użyteczności publicznej o standardzie energooszczędnym. Przynosi to wymierne korzyści dla budżetu gminy i oznacza oszczędności sięgające rocznie ponad 1,1 mln zł na ogrzewaniu budynku o powierzchni 5000 m2.

Łączna wartość prac budowlanych do stanu „pod klucz” wynosi 17,6 mln zł brutto, z czego 5 mln zł będzie pochodzić z umarzalnej dotacji w ramach programu LEMUR z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W stosunku do pierwotnej wyceny budynku (15 mln zł) koszty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) wzrosły o 2,5 mln zł, z czego 0,5 mln zł Gmina dostała w formie dotacji na pompy ciepła. Oznacza to, że wzrost kosztów budowy, wynikający z zastosowania pomp ciepła i rekuperatorów, zwróci się Gminie Jabłonna w 2 lata.

gramwzielone.pl / za Greenpeace Polska

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jasam |
brawo!
ja |
Inwestycja zwróci się po 17 latach, jeśli się wcześniej nie rozleci. Brawo??
leo |
Niestety podana cena była marzeniem, komisja rewizyjna stwierdziła że szkoła kosztowała ok. 23 mln zł i żadnego zwrotu do tej pory nie ma.

Giełda OZE

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją.

Kupię projekt elektrowni fotowoltaicznej z PNB i wygraną aukcją. Zainteresowani sprzedażą proszę pod czytaj dalej...

Firma poszukuje działek pod projekty PV

Firma KRD Global Group poszukuje działek do wydzierżawienia pod projekty fotowoltaiczne w całej Pols czytaj dalej...

V80/ 2 MW

Vestasy V-80, 2MW, sprzedamy czytaj dalej...

Micon 500+600kW+750kW

Micony 500, 600kW, DeWind 500kW, Wind World 750kW, do sprzedazy i demontazu do stycznia 2019 czytaj dalej...