Naukowcy z USA opracowali przeźroczyste ogniwo PV

Naukowcy z USA opracowali przeźroczyste ogniwo PV
Przeźroczyste ogniwo fotowoltaiczne / Yimu Zhao, Michigan State University press

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Michigan State University (MSU) opracowali przeźroczyste organiczne ogniwo fotowoltaiczne. Sprawność niemal całkowicie transparentnego ogniwa fotowoltaicznego jest jednak bardzo niska. 

Sprawność ogniwa opracowanego przez zespół Michigan State University (MSU) wynosi zaledwie 1%. Co więcej, została ona osiągnięta na razie tylko w warunkach laboratoryjnych. Przeniesienie tej technologii na linie produkcyjne z pewnością pogorszy zdolność do produkcji energii. 

To nie zraża jednak amerykańskich naukowców, którzy są przekonani, że w niedalekiej przyszłości zwiększą sprawność swojego przeźroczystego ogniwa do poziomu 5%.

REKLAMA
REKLAMA

Wynik osiągnięty przez amerykański uniwersytet nie robi wrażenia zwłaszcza w porównaniu z wynikami osiąganymi już na półprzeźroczystych ogniwach perowskitowych. W tym wypadku jednak sukces polega na opracowaniu praktycznie całkowicie transparentnej struktury, która posiada zdolność do generacji energii elektrycznej. 

– Ponieważ nasz materiał nie absorbuje i nie emituje światła w widocznym spektrum, pozostaje wyjątkowo przeźroczysty dla ludzkiego oka – zapewnia Richard Lunt, szef zespołu naukowców z uniwersytetu w Michigan pracującego nad transparentnym ogniwem fotowoltaicznym. 

Naukowcy z MSU są przekonani, że ich ogniwo może być przełomem w rozwoju fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), ale może znaleźć też szereg innych zastosowań – np. w smartfonach. 

gramwzielone.pl