Farmy solarne CSP zagrożeniem dla ptaków? "Większym są koty"

Farmy solarne CSP zagrożeniem dla ptaków? "Większym są koty"
Farma solarna CSP / foto: BrightSource Energy press

Inwestor, który pod koniec 2013 r. uruchomił w Kalifornii ogromną farmę solarną typu CSP (Concentrated Solar Power), broni się przed zarzutami na temat wysokiej śmiertelności ptaków spowodowanej panującą na jej terenie wysoką temperaturą. Przekonuje na podstawie wykonanego przez siebie monitoringu środowiskowego, że większym zagrożeniem dla ptaków są auta i koty. 

Moc farmy solarnej typu CSP o nazwie Ivanpah zlokalizowanej w Kalifornii na powierzchni 13 km2 wynosi 393 MW. Inwestycja została oddana do użytku pod koniec 2013 r., a do jej sfinansowania włączył się m.in. rząd USA i internetowy potentat Google. 

Instalacja, której budowa kosztowała 2,2 mld dolarów, składa się z 350 tysięcy luster, które skupiają odbite promienie słoneczne na 137-metrowej wieży, podgrzewając znajdującą się w niej ciecz, która następnie, zamieniona w parę, napędza generatory energii elektrycznej. 

REKLAMA

Po uruchomieniu inwestycji w amerykańskich mediach pojawiły się informacje, że monitoring środowiskowy na farmie solarnej Ivanpah wykazał dużą śmiertelność ptaków na skutek wysokiej temperatury, która w pobliżu wieży może sięgać aż 538 st. C. 

REKLAMA

W efekcie, władze stanowe Kalifornii przestały wydawać pozwolenia na budowę nowych elektrowni słonecznych typu CSP. 

Pół roku po uruchomieniu ogromnej elektrowni słonecznej CSP Bloomberg podaje, że od momentu uruchomienia farmy solarnej Ivanpah, w ciągu pierwszych 6 miesięcy jej działalności, na jej terenie znaleziono 321 martwych ptaków. W 133 przypadkach stwierdzono, że przyczyną ich śmierci była wysoka temperatura. 

To dużo mniej niż stwierdzono w lutowym artykule Associated Press. Jego autor powołując się na źródła w federalnych agencjach środowiskowych, podał, że na farmie solarnej Ivanpah ptaki giną co 2 minuty. 

Z wcześniej podawanymi inforamcjami kłócą się wnioski raportu środowiskowego wykonanego przez inwestora. Firma NRG Energy, która jest jednym z operatorów projektu Ivanpah, przekonuje, że wcześniejsze dane zostały „nadmuchane” i że większym zagrożeniem dla życia ptaków są koty czy samochody. Inwestor powołuje się przy tym na dane federalnej agencji U.S. Fish & Wildlife Service, według której w USA na skutek zderzeń z samochodami ginie co roku około 60 mln ptaków, działanie wież telekomunikacyjnych jest natomiast przyczyną ok. 4-5 mln przypadków śmiertelnych, a zderzenia z turbinami wiatrowymi tylko w 2012 r. miały spowodować w USA śmierć ok. 573 tys. ptaków. 

gramwzielone.pl