Produkcja energii z PV najtańsza na świecie w Arabii Saudyjskiej?

Produkcja energii z PV najtańsza na świecie w Arabii Saudyjskiej?
Yingli Green press

Produkcja energii słonecznej z systemów fotowoltaicznych w Arabii Saudyjskiej potaniała w ciągu ostatnich 5 lat aż czterokrotnie, a dzięki wyjątkowo dobrym warunkom nasłonecznienia koszty produkcji energii z PV w tym kraju należą do najniższych na świecie. 

Francuski deweloper Solairdirect podał, że koszt produkcji energii z PV w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity) w przypadku przemysłowych farm fotowoltaicznych obecnie wynosi w Arabii Saudyjskiej około 70-90 USD/MWh – w zależności od nasłonecznienia panującego w danym regionie kraju. 

– Mając dostęp do kluczowych elementów – taniego finansowania, dostępności gruntów, wysokiego nasłonecznienia i lokalnych, wykwalifikowanych pracowników, nie ma żadnego powodu, dla którego Arabia Saudyjska nie mogłaby osiągnąć jednych z najniższych kosztów produkcji energii z PV – ocenił Thierry Lepercq ​z Solairdirect. 

REKLAMA
REKLAMA

Obecnie najtańszym i najpopularniejszym źródłem energii w Arabii Saudyjskiej jest ropa, której wydobycie i sprzedaż są jednak mocno subsydiowane przez rząd, a wykorzystanie PV mógłoby przyczynić się do poprawy efektywności kosztowej saudyjskiej gospodarki. 

Saudyjskie firmy już zaczynają budować pierwsze farmy fotowoltaiczne. Saudi Arabian Oil Company (Aramco), największy na świecie producent i eksporter ropy, chce zbudować w sumie ok. 300 MW instalacji fotowoltaicznych, które miałyby powstać w słabiej zelektryfikowanych regionach kraju, obniżając w ten sposób ilość energii wytwarzanej za pomocą generatorów diesela. 

Władze Arabii Saudyjskiej chcą wspierać rozwój PV systemem aukcji. Jak na razie Saudyjczycy nie realizują jednak przedstawionych w 2012 r. planów, zgodnie z którymi do 2032 r. w sektorze fotowoltaicznym mieliby zainwestować 109 mld dolarów, dzięki czemu potencjał PV Arabii Saudyjskiej wzrósłby do 25 GW (dodatkowo 16 GW w elektrowniach słonecznych typu CSP). Po zrealizowaniu tych planów udział energii słonecznej w miksie energetycznym Arabii Saudyjskiej miałby wzrosnąć do 25%. 

gramwzielone.pl