USA wprowadzają kolejne cła na panele fotowoltaiczne z Azji

USA wprowadzają kolejne cła na panele fotowoltaiczne z Azji
SolarCity press

W 2012 r. amerykańskie władze wprowadziły antydumpingowe i antysubsydyjne cła na import paneli fotowoltaicznych, które wyprodukowano w Chinach. Teraz Amerykanie rozszerzają karne cła także na panele PV, które w tym kraju zostały wyprodukowane tylko częściowo lub których produkcję Chińczycy przenieśli np. do Tajwanu. 

Amerykański Departament Handlu poinformował o nałożeniu wstępnych ceł antydumpingowych na panele PV, które zostały częściowo wyprodukowane w Chinach. Wysokość ceł sięga nawet 165% i różni się w zależności od producenta. Ich wartość w przypadku Trina Solar wyniesie 26,33%, dla Renesola i Jinko Solar – po 58,87%, a dla Suntech – 42,33%. 

Natomiast w przypadku tajwańskiego producenta Gintech wysokość ceł ustalono na 27,59%, dla Motech cła wyniosą 44,18%, a cła dla pozostałych producentów z Tajwanu – średnio 35,89%. 

REKLAMA

Pełna lista producentów objętych cłami jest dostępna na stronach US Department of Commerce pod tym linkiem. 

Kolejna decyzja amerykańskich władz w zakresie oclenia chińskich modułów PV to efekt ostatniej skargi amerykańskiego oddziału niemieckiego producenta ogniw i paneli fotowoltaicznych SolarWorld, który zwrócił uwagę, że Chińczycy omijają wcześniej nałożone cła importowe poprzez używanie do produkcji paneli PV komponentów przywożonych z zagranicy, m.in. ogniw fotowoltaicznych przywożonych z Tajwanu, a także poprzez przenoszenie produkcji m.in. do tego kraju. 

Ten trend odzwierciedlają zresztą statystyki importu paneli PV z Azji do USA. 

W 2011 r. wartość importu chińskich paneli fotowoltaicznych do USA wynosiła ponad 3,12 mld USD, jednak później – w efekcie wprowadzenia ceł – spadła do 2,08 mld USD w roku 2012 i 1,49 mld USD w roku 2013. 

REKLAMA

Inaczej było w przypadku importu paneli PV z Tajwanu, którego wartość rosła. W 2011 r. było to 256 mln USD, w 2012 r – 513,5 mln USD,  a w roku 2013 – 656,7 mln USD. 

Wczorajszą decyzję amerykańskich władz szybko skrytykowała część branży PV sprzeciwiająca się cłom, zrzeszona w ramach Coalition for Affordable Solar Energy (CASE). 

– Dzisiejsza decyzja to kolejna niepotrzebna przeszkoda w rozwoju amerykańskiej branży solarnej, która spowolni rozwój czystej energetyki na skutek wzrostu cen paneli. Przez te cła wiele projektów nie zostanie zrealizowanych, amerykańscy pracownicy branży PV stracą pracę, a przyszli użytkownicy instalacji solarnych stracą potencjalne korzyści – ocenił wczoraj Jigar Shah, szef CASE.

Ostateczne decyzje w sprawie nowych ceł amerykańskie władze podejmą na początku przyszłego roku. 

W ubiegłym miesiącu amerykańskie władze nałożyły nowe, tymczasowe antysubsydyjne cła import chińskich paneli PV, w przypadku których stwierdzono, że ich komponenty powstały poza Chinami i wobec tego te panele nie podlegały cłom nałożonym w 2012 r. Ich maksymalną wartość ustalono na 35,21% w przypadku Suntech, natomiast minimalna wartość ceł – nałożonych na Trina Solar – wynosi 18,56%. Dla pozostałych chińskich producentów objętych śledztwem poziom wstępnych ceł antysubsydyjnych to 26,89%. 

W październiku 2012 r. Amerykanie nałożyli antydumpingowe cła na import chińskich paneli fotowoltaicznych. Wysokość ceł przyjęto – w zależności od producenta – na poziomie od 18,32% (Trina Solar) do 249,96% w przypadku producentów, którzy nie podporządkowali się dochodzeniu władz USA. Średnia wartość ceł antydumpingowych wyniosła 25,96% i była niższa od ceł wstępnych, których wysokość amerykańskie władze określiły wcześniej na 31,18%. 

W 2012 r. władze USA nałożyły ponadto na chiński import paneli PV cła antysubsydyjne, których wartość waha się od 14,78% (Suntech) do 15,97% (Trina Solar). Wartość ceł antysubsydyjnych dla pozostałych producentów wyniosła średnio 15,24% – mimo, że wstępnie przyjęte cła antysubsydyjne były dużo niższe i wyniosły średnio 3,61%. 

gramwzielone.pl