H. Wirth, KGHM: marzy mi się fotowoltaika CIGS-owa "Made In Poland"
Prezes KGHM Herbert Wirth po raz kolejny zasygnalizował chęć uruchomienia produkcji paneli fotowoltaicznych CIGS, do których wytwarzania wykorzystanoby wydobywane przez KGHM surowce.
W wywiadzie dla wnp.pl Herberth Wirth, prezes największego polskiego koncernu, informuje, że fotowoltaika jest jednym z priorytetowych obszarów, w których ma się rozwijać miedziowy potentat
Prezes KGHM zapewnia, że jest zwolennikiem rozwijania fotowoltaiki opartej na technologii CIGS, a jego marzeniem jest, aby panele fotowoltaiczne produkowane w Polsce zaopatrywały w energię m.in. infrastrukturę kopalni Sierra Gorda w Chile, do której uruchomienia przygotowuje się KGHM.
Przy produkcji paneli CIGS polski koncern mógłby wykorzystać surowce, które sam produkuje. Do produkcji tzw. CIGS-ów wykorzystywane są miedź, ind, gal i selen.
KGHM już od dłuższego czasu sygnalizuje zamiary rozpoczęcia produkcji ogniw cienkowarstwowych w technologii CIGS. W celu zbadania możliwości tej technologii nawiązał współpracę m.in. z Tauronem i Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa w ramach spółki Pierwiastki i Surowce Krytyczne.
W celu poszerzania swojego know-how z zakresu fotowoltaiki KGHM uruchomił też pilotażową instalację PV o mocy 200 kW, w której będzie testować działanie tradycyjnych modułów krystalicznych oraz modułów CIGS. Inwestycja kosztowała ok. 1 mln zł.
Dalsze plany w zakresie budowy farm fotowoltaicznych KGHM uzależnia od finalnej wersji ustawy o OZE.
gramwzielone.pl