Cena polikrzemu może wzrosnąć, ale nie na długo
Od kilku lat cena polikrzemu wykorzystywanego do produkcji krystalicznych paneli fotowoltaicznych utrzymuje się na historycznie niskich poziomach. W obliczu zwiększonego zapotrzebowania polikrzem może jednak w najbliższym czasie podrożeć.
To dzięki m.in. niskim cenom krzemu wykorzystywanego do produkcji paneli fotowoltaicznych możliwe było obniżenie ich ceny do aktualnie notowanych poziomów.
W ubiegłym roku cena polikrzemu spadła poniżej 20 dol./kg, a wielu producentów wyłączało swoje linie produkcyjne, ponieważ produkcja była dla nich po prostu nieopłacalna.
W tym roku producenci ogniw fotowoltaicznych stosowanych do produkcji paneli PV zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na polikrzem, co wynika ze wzrostu ich zamówień i optymistycznych prognoz w zakresie nowego potencjału elektrowni fotowoltaicznych, które mają powstać w tym roku na świecie. Ich liczba ma znacząco przekroczyć potencjał zainstalowany w ubiegłym roku.
W obliczu wzrostu zapotrzebowania na polikrzem firma konsultingowa Bernreuter Research zapowiada, że jego cena może wkrótce wzrosnąć do poziomu 23 dol./W. Problem niedoboru polikrzemu powinny jednak rozwiązać nowe fabryki tego surowca, których budowę planuje się przede wszystkim w Azji.
Bernreuter Research szacuje, że w tym roku globalna produkcja polikrzemu zwiększy się o około 66 tys. MT. Zwiększenie produkcji planują m.in. Hanwha Chemical, Tokuyama czy SMP (joint venture pomiędzy SunEdison i Samsung Fine Chemicals). Z kolei na początku przyszłego roku produkcję polikrzemu ma zwiększyć także Daqo New Energy i OCI.
Zdaniem Bernreuter Research, planowane, znaczące zwiększenie produkcji może doprowadzić nawet do pewnej nadpodaży polikrzemu, co może przełożyć się na ponowny spadek jego ceny.
gramwzielone.pl