W 2013 r. odmowy przyłączeń na ok. 3,15 GW instalacji fotowoltaicznych
W ubiegłym roku operatorzy odmówili przyłączenia do sieci prawie 10 GW źródeł wytwórczych. Liczba niewydanych warunków przyłączenia rozkłada się mniej więcej po równo pomiędzy offshore, lądową energetyką wiatrową i fotowoltaiką.
Wnp.pl informuje, powołując się na dane Urzędu Regulacji Energetyki, że z 9,8 GW odmów wydania warunków przyłączenia po 33% wniosków dotyczyło morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, a około 32% – instalacji fotowoltaicznych. Minimalny udział w tej liczbie miały biogazownie, dla których łączny wolumen odmówionych warunków przyłączenia stanowił zaledwie ok. 0,5% wszystkich odmów.
Odmowy wydania warunków przyłączenia dla źródeł konwencjonalnych w 2013 r. wyniosły tymczasem zaledwie 1,5% wymienionego wolumenu.
Tymczasem odmowy przyłączenia odbiorców końcowych to w porównaniu do odmów przyłączenia wytwórców marginalne zjawisko. W ubiegłym roku operatorzy odmówili przyłączenia odbiorcom łącznej mocy ok. 35 MW, z czego w jednym przypadku wniosek dotyczył 30 MW.
Jak ponadto informuje wnp.pl, w 2013 r. w Polsce zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o około 1100 MW, a zakłady energetyczne wykonały około 120 tys. przyłączeń o długości 4 tys. km.
Według PSE, obecnie wydane warunki przyłączeniowe tylko w przypadku farm wiatrowych opiewają na 19,6 GW, z czego 13,4 GW to zawarte umowy, a 6,2 GW – wydane warunki przyłączenia.
gramwzielone.pl / za wnp.pl