X-GWp project: powstanie europejska super fabryka modułów fotowoltaicznych

X-GWp project: powstanie europejska super fabryka modułów fotowoltaicznych
SolarWorld press

Czołowe europejskie instytucje specjalizujące się w technologii fotowoltaicznej połączą siły w celu uruchomienia ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych, które mają być wydajniejsze i tańsze niż panele oferowane przez konkurencję z Chin czy USA. 

Podczas konferencji branży fotowoltaicznej, która odbyła się w Brukseli, Eicke Weber, dyrektor niemieckiego Instytutu Frauenhofera ISE, poinformował o planach budowy europejskiej fabryki nowoczesnych i tanich paneli fotowoltaicznych, w której do produkcji mają zostać zastosowane najnowsze i najwydajniejsze europejskie technologie PV, a ogromny wolumen produkcji ma sprawić, że dzięki osiągniętym korzyściom skali produkowane panele fotowoltaiczne będą tańsze niż panele PV dostępne obecnie na rynku. 

W projekt o nazwie X-GWp zaangażowały się – oprócz renomowanego Instytutu Frauenhofera – także francuski Narodowy Instytut Energetyki Słonecznej INES oraz szwajcarskie Centrum Elektroniki i Mikrotechnologii. 

REKLAMA

Potencjał, którym dysponują wymienione wyżej instytucje daje nadzieję, że uruchomienie projektu X-GWp przyczyni się znacząco do postępu w rozwoju europejskiego rynku PV i przybliży fotowoltaikę do osiągnięcia w kolejnych europejskich krajach konkurencyjności kosztowej z energią kupowaną z sieci.

Harmonogram projektu X-GWp zakłada uruchomienie w pierwszej kolejności testowej linii produkcyjnej paneli krystalicznych o potencjale 100 MW/rok, która będzie zlokalizowana w Instytucie Frauenhofera we Freiburgu. Docelowy potencjał produkcyjny w ramach X-GWp ma wynieść 1 GW.

REKLAMA

Produkcja takiej ilości modułów PV zaspokoiłaby ok. 10-15% obecnego zapotrzebowania na panele fotowoltaiczne na Starym Kontynencie. 

Ostatnio o planach budowy ogromnej fabryki paneli fotowoltaicznych mogącej produkować 1 GWp paneli PV rocznie poinformował też amerykański miliarder Elon Musk. Więcej na ten temat: Elon Musk zbuduje gigantyczną fabrykę paneli fotowoltaicznych. 1 GW rocznie.

Pomysłodawcy projektu X-GWp zapewniają, że panele będą produkowane w tradycyjnej technologii krystalicznej, którą uważają za – w dalszym ciągu – najbardziej konkurencyjną technologię PV. 

Podczas konferencji w Brukseli szef niemieckiego Instytutu Frauenhofera ISE zapewnił, że dzięki koncentracji produkcji i osięgniętym dzięki niej korzyściom skali, a także dzięki nowym technologiom, Europa może w dalszym ciągu liczyć się na rynku producentów paneli fotowoltaicznych. 

Zauważył też, że o sukcesie chińskich producentów w mniejszym stopniu decyduje tańsza siła robocza, a ich konkurencyjność jest osiągana głównie dzięki niskim kosztom kapitału – w porównaniu do warunków finansowania oferowanych w Europie. 

gramwzielone.pl