Kolejny kraj chce zmniejszyć zagwarantowane wcześniej zyski z PV

Kolejny kraj chce zmniejszyć zagwarantowane wcześniej zyski z PV
James Cridland, flickr cc

Włoski rząd zlikwidował system wsparcia dla właścicieli nowych elektrowni fotowoltaicznych, a teraz chce ograniczyć zyski czerpane także z instalacji PV zbudowanych wcześniej. 

Rząd w Rzymie zaproponował ograniczenie dopłat do produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych o 10% w stosunku do zagwarantowanych wcześniej taryf. Zmiany mają dotyczyć instalacji oddanych do użytku przed ewentualnym wprowadzeniem zmian. 

Zgodnie z propozycją włoskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, właściciele elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 200 kW otrzymają prawo wyboru – będą mogli wydłużyć okres przyznawania taryf gwarantowanych z 20 do 24 lat, co przełoży się na obniżenie jednostkowej taryfy przyznawanej za każdą wyprodukowaną kilowatogodzinę energii, albo będą musieli zgodzić się na 10-procentową obniżkę taryf w okresie 20-letnim.

REKLAMA

Na proponowane zmiany krytyką odpowiedzieli już inwestorzy, którzy zbudowali we Włoszech farmy fotowoltaiczne.

Dzięki wysokim taryfom za sprzedaż produkowanej energii obiecanym na okres 20 lat Włochy jeszcze kilka lat temu były drugim, obok Niemiec, największym rynkiem fotowoltaicznym świata. Jednak w międzyczasie włoski rząd obniżył wartość taryf i dzisiaj Włosi są już w tym zestawieniu bliżej drugiej „dziesiątki”.

REKLAMA

Włoska branża fotowoltaiczna może się obecnie rozwijać raczej dzięki osiągnięciu grid parity niż dzięki rządowemu systemowi wsparcia, po którym praktycznie nie zostało już śladu.

Przykładem nowego podejścia do inwestycji w fotowoltaikę we Włoszech może być Ikea. Więcej na ten temat: Ikea uruchamia kolejną dachową instalację fotowoltaiczną. Poza systemem dopłat.

Nowe propozycje włoskiego rządu to część strategii, która ma przyczynić się do ograniczenia rachunków za energię dla odbiorców końcowych o 10% do 2015 r. Propozycja włoskiego rządu dla właścicieli farm fotowoltaicznych pokazuje, że Rzym jest gotowy doprowadzić do tego nawet kosztem złamania zasady praw nabytych i utraty zaufania inwestorów. 

Włochy to nie pierwszy kraj w Europie, który najpierw wprowadził relatywnie wysokie dopłaty do produkcji energii słonecznej, następnie w krótkim czasie je zlikwidował, a do tego postanowił zmniejszyć wcześniej zagwarantowane przychody czerpane z produkcji zielonej energii. Podobne działania przeprowadziły już rządy m.in. Czech, Hiszpanii czy Grecji. Mimo protestów branży PV, retroaktywne cięcia nie spotkały się jak na razie ze zdecydowaną reakcją Komisji Europejskiej. 

gramwzielone.pl