Moc mikroinstalacji w Polsce to już 1 GW. Ile oddają energii do sieci?

Moc mikroinstalacji w Polsce to już 1 GW. Ile oddają energii do sieci?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Na koniec ubiegłego roku w naszym kraju działało już ponad 155 tys. mikroinstalacji, z czego 100 tys. powstało wyłącznie w 2019 roku. Ile wyprodukowanej przez nie energii trafiło do sieci i ile zostało sprzedane tzw. sprzedawcom zobowiązanym?

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego mają 30 dni od zakończenia każdego roku kalendarzowego na przekazanie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdania na temat łącznej ilości i mocy przyłączonych mikroinstalacji w poszczególnych technologiach oraz na temat ilości energii wprowadzonej przez mikroinstalacje do sieci oraz ilości energii sprzedanej sprzedawcy zobowiązanemu.

Urząd Regulacji Energetyki ma natomiast 75 dni od zakończenia roku kalendarzowego na opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej URE rocznego podsumowania uwzględniającego powyższe informacje.

REKLAMA

Pierwsze tego rodzaju sprawozdanie Urząd opublikował rok temu i dotyczyło ono roku 2018, a teraz URE publikuje sprawozdanie za rok 2019, w którym widać ogromny wzrost liczby przyłączonych mikroinstalacji oraz energii wprowadzonej przez nie do sieci.

Jak wynika z najnowszego sprawozdania opublikowanego dzisiaj przez Urząd Regulacji Energetyki, na koniec 2019 roku łączna moc użytkowanych w kraju 155,6 tys. mikroinstalacji wynosiła 1000,36 MW. Dla porównania, na koniec 2018 roku w Polsce działało 55,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 353,46 MW, z czego 55,1 tys. wykonano w technologii fotowoltaicznej.

Oznacza to, że w ubiegłym roku w kraju przybyło 100,1 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 646,9 MW.

W łącznej liczbie 155 626 mikroinstalacji, które Urząd Regulacji Energetyki odnotowuje na koniec ubiegłego roku, 155 189 stanowiły mikroinstalcje fotowotlaiczne o łącznej mocy 990,5 MW.

– Fotowoltaika w Polsce w obszarze mikroinstalacji ma bardzo prosumencki, rozproszony charakter, co wpływa korzystnie na transformację energetyczną. Ponadto panele fotowoltaiczne sprawdziły się jako technologia, która daje możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dodatkowo warto podkreślić, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska – podsumowuje w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

Kolejna technologia pod względem liczby i mocy przyłączonych na koniec 2019 roku mikroinstalacji to energetyka wodna (289 mikroinstalacji o mocy 8,25 MW), a następnie energetyka wiatrowa (73 mikroinstalacje o łącznej mocy 0,38 MW), mikroinstalacje hybrydowe fotowoltaiczno-wiatrowe (40 mikroinstalacji o mocy 0,36 MW) oraz mikrobiogazownie rolnicze (25 mikroinstalacji o mocy 0,66 MW).

Do tego w kraju działało na koniec ubiegłego roku po 5 mikrobiogazowni wykorzystujących biogaz inny niż rolniczy (0,02 MW) oraz mikroinstalacji wykorzystujących biomasę (0,17 MW).

REKLAMA

Ile energii trafiło do sieci?

URE prezentuje dane na temat ilości energii wprowadzonej w 2019 roku do sieci ze 149,3 tys. mikroinstalacji, których właściciele podlegali pod ustawową definicję prosumenta – w tym 55,1 tys. było przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja, 45,1 tys. do sieci Tauron Dystrybucja, 26,7 tys. do sieci Energa Operator, 18,6 tys. do sieci Enea Opeator, a 2,5 tys. do sieci Innogy Stoen Operator.

Energia wyprodukowana w 2019 roku z tych mikoroinstalacji trafiła do sieci w ilości 324,333 GWh, podczas gdy w rok wcześniej wolumen energii wprowadzonej do sieci z tego rodzaju mikroinstalacji, których liczba na koniec 2018 roku sięgała 51,1 MW, wyniósł 130,37 GWh.

URE wyszczególnia też dane dotyczące sprzedaży energii  tzw. sprzedawcy zobowiązanemu z mikroinstalacji objętych tym systemem rozliczeń, których liczba na koniec 2019 roku wynosiła 6,3 tys., z czego 2,4 tys. znajdowało się w sieci spółki Tauron Dystrybucja, 2,1 tys. w sieci PGE Dystrybucja, a 1,4 tys. było przyłączonych do sieci należącej do Energa-Operator.

Łączna ilość energii wyprodukowanej przez te mikroinstalacje w 2019 roku wyniosła 47,9 GWh, a łączna ilość energii sprzedanej sprzedawcy zobowiązanemu wyniosła 12,73 GWh.

Zwraca tutaj uwagę różnica w podawanej przez URE ilości energii wprowadzonej do sieci przez te mikroinstalacje i sprzedanej sprzedawcy zobowiązanemu.

Rok wcześniej w tej grupie mikroinstalacji, których liczba na koniec 2018 roku sięgała 4,34 tys., do sieci wprowadzono 37,26 GWh, a łączna ilość energii sprzedanej sprzedawcy zobowiązanemu wyniosła 25,3 GWh.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE uchwaloną w ubiegłym roku, przedsiębiorcy posiadający mikroinstalacje, którzy wcześniej w zakresie energii oddawanej do sieci mogli wyłącznie sprzedawać ją sprzedawcy zobowiązanemu po średniej cenie hurtowej z wcześniejszego kwartału, zostali objęci definicją prosumenta i zyskali alternatywę w postaci prosumenckiego systemu rozliczeń – tzw. opustów.

Pełne efekty ubiegłorocznego boomu inwestycyjnego w segmencie mikroinstacji jeśli chodzi o energię oddaną do sieci będzie jednak widać dopiero w zestawieniu za rok 2020, które URE powinno przedstawić w marcu 2021 r., ponieważ ogromna część z zainstalowanych w ubiegłym roku mikroinstalacji powstała dopiero pod koniec 2019 r. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.