Rekord sprawności polikrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego

Rekord sprawności polikrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego
Canadian Solar

O ile obecnie większość czołowych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych skupia się na rozwijaniu technologii monokrystalicznej, Canadian Solar konsekwentnie rozwija technologię krzemu polikrystalicznego i potwierdza teraz, że w tym zakresie jest liderem na rynku PV.

W przeszłości większość elektrowni fotowoltaicznych wykonywano z użyciem modułów polikrystalicznej, jednak teraz globalny rynek fotowoltaiczny w coraz większym stopniu bazuje na modułach monokrystalicznych, których parametry dodatkowo poprawia zastosowanie technologii Passivated Emitter Rear Cell (PERC).

Canadian Solar pokazuje jednak, że technologia polikrystaliczna potrafi dotrzymać kroku technologii monokrystalicznej pod względem poprawy sprawności konwersji światła słonecznego w energię elektryczną.

REKLAMA

Canadian Solar poinformował o osiągnięciu znakomitego wyniku sprawności pełnowymiarowego, polikrystalicznego ogniwa PERC typu N na poziomie 23,81 proc., co oznacza poprawę aż o 1 punkt procentowy w stosunku do ostatniego rekordowego wyniku.

Taki wynik potwierdzono w badaniach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE na ogniwie w rozmiarach 157 x 157 mm, w którym wykorzystano technologię określaną jako PASCon (Passivated Contact).

Canadian Solar podkreśla, że najnowszy wynik to już trzecia, wyraźna poprawa sprawności ogniwa polikrystalicznego wykonanego w tej technologii z jego udziałem, która zostaje odnotowana w ciągu ostatnich 9 miesięcy.

W ubiegłym roku Canadian Solar informował o rekordowej sprawności pełnowymiarowego ogniwa polikrystalicznego na poziomie 22,28 proc., a następnie, we wrześniu ub.r., wynik poprawiono do 22,8 proc. W obu przypadkach w badaniach wykorzystano ogniwa polikrystaliczne typu P.

Według zestawienia amerykańskiego National Federal Energy Laboratory (NREL), rekord sprawności pełnowymiarowego ogniwa monokrystalicznego wykonanego z udziałem technologii PERC wynosi obecnie 26,1 proc. Natomiast rekordowe sprawności ogniw cienkowarstwowych wynoszą 23,4 proc. – dla technologii CIGS, a także 22,1 proc. dla ogniw CdTe.   

Również w ubiegłym roku Canadian Solar rozpoczął sprzedaż polikrystalicznych, dwustronnych modułów fotowoltaicznych PERC, których moc na przedniej stronie ma obecnie sięgać nawet 440 W.

REKLAMA

Zaletą tych modułów – zwłaszcza w przypadku inwestycji planowanych w lokalizacjach charakteryzujących się wysokimi temperaturami – ma być korzystny współczynnik temperatury +/- 0,37 proc./st. C., oznaczający wolniejszy spadek produktywności wraz z nagrzewaniem się modułów.

Canadian Solar zapewniał, że zastosowanie nowych modułów z serii BiHiKu oznacza obniżenie średniego kosztu produkcji energii w ujęciu LCOE o 4,5 proc. w porównaniu do systemów ze standardowymi modułami, a także zmniejszenie CAPEX-u średnio o 2,7 proc.

Canadian Solar, wbrew nazwie, jest uznawany za chińskiego producenta. Zatrudniająca 12 tys. pracowników firma została utworzona w 2001 roku i od tamtego czasu sprzedała moduły o łącznej mocy 38 GW. W połowie 2019 roku Canadian Solar posiadał linie zlokalizowane w Chinach, Wietnamie i Kanadzie, mogące produkować w skali roku ogniwa fotowoltaiczne o mocy 5,45 GW, a także moduły o mocy 8,31 GW.

Canadian Solar ponadto funkcjonuje jako deweloper dużych, naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

W rankingu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2019 rok autorstwa analityków Global Data, Canadian Solar został umieszczony na piątym miejscu.

Chiński producent miał sprzedać w ubiegłym roku moduły o łącznej mocy 8,5 GW – o 20 proc. większej niż zanotowana w roku 2018.

W 2019 roku więcej modułów od Canadian Solar sprzedali chińscy producenci Jinko Solar, JA Solar, Trina Solar oraz Longi Solar.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.