Litwini chcą budować co roku w Polsce przynajmniej 100 MW

Litwini chcą budować co roku w Polsce przynajmniej 100 MW
Green Genius

Deweloper farm fotowoltaicznych Green Genius przyjął ambitny plan inwestycji na polskim rynku PV. Litewska firma do tej pory skupiała się na projektach o jednostkowej mocy do 1 MW, jednak teraz sygnalizuje zainteresowanie także znacznie większymi projektami.

Wywodzący się z Litwy deweloper farm fotowoltaicznych Green Genius to jeden z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym i jeden z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW.

Do tej pory Green Genius wybudował w naszym kraju ponad 90 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 90 MW, zabezpieczając wcześniej dla nich wsparcie w aukcjach organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

W połowie ubiegłego roku Litwini sprzedali 49 projektów o łącznej mocy 45,4 MW funduszowi Aberdeen Standard Investments. Transakcja objęła projekty objęte wsparciem w aukcjach przeprowadzonych w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r.

W ostatniej aukcji, którą URE przeprowadził w grudniu 2019 roku, Green Genius zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym dla 38 projektów o łącznej mocy 36,6 MW.

Tymczasem, jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Aistė Černauskytė z grupy Modus, w skład której wchodzi Green Genius, litewski deweloper chce budować w naszym kraju co roku farmy fotowoltaiczne o łacznej mocy przynajmniej 100 MW.

Jednocześnie litewska firma ma nie skupiać się wyłącznie na segmencie projektów fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, ktorych budowę premiował dotąd system aukcyjny, ale rozgląda się także za większymi projektami o mocy mogącej sięgać nawet 80 MW.

Obecnie w swoim portfelu Green Genius posiada znajdujące się na różnym etapie rozwoju projekty o skumulowanej mocy 150 MW. Okazją do objęcia rządowymi gwarancjami sprzedaży energii części z nich mogą być aukcje, które Urząd Regulacji Energetyki powinien przeprowadzić w tym roku.

REKLAMA

Kilka tygodni temu  litewskiemu inwestorowi udało się zabezpieczyć pożyczkę w wysokości 30 mln euro z funduszu Eiffel Energy Transition. Uzyskane finansowanie ma formę kredytu odnawialnego i ma dotyczyć całej europejskiej platformy projektów energetycznych, a nie tylko jednego wybranego przedsięwzięcia.

Obecnie Green Genius rozwija projekty w energetyce odnawialnej na 6 rynkach europejskich – oprócz Polski także na Litwie, Ukrainie, Białorusi, w Hiszpanii i we Włoszech. Spółka szuka także możliwości poszerzenia działalności na inne kraje Europy Środkowej.

Pod koniec ubiegłego roku Green Genius uruchomił swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną na Ukrainie. Jej moc wnosi 13,5 MW, a realizacja całego projektu zajęła zaledwie pół roku.

Inwestycja została zrealizowana kosztem 11 mln euro w regionie Iwano-Frankowska, w zachodniej części Ukrainy, a produkcja energii zostanie objęta korzystnym systemem taryf gwarantowanych.

Według prognozy dewelopera, farma fotowoltaiczna ma produkować w skali roku około 14 GWh energii elektrycznej.

Tymczasem w trakcie budowy jest jeszcze większa elektrownia fotowoltaiczna o docelowej mocy 33,4 MW, którą Green Genius ma zrealizować w północnej części Ukrainy. Wartość tej inwestycji sięgnie 30 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.