Panasonic ustanawia rekord sprawności modułu perowskitowego

Panasonic ustanawia rekord sprawności modułu perowskitowego
NEDO / Panasonic

Japoński koncern, który do tej pory skupiał się na produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych w bardziej konwencjonalnej technologii, dołącza do podmiotów, które pracują nad nowymi ogniwami i modułami wykonanymi z perowskitu.

Panasonic do tej pory specjalizował się w produkcji wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych wykonanych z ogniw wielozłączowych HIT (Heterojunction Intrinsic Thin Film), z których korzysta m.in. Tesla.

Teraz Panasonic pochwalił się opracowaniem lekkiego modułu fotowoltaicznego, który został wykonany z perowskitu i którego rozmiary wynoszą 30 x 30 cm, a grubość sięga tylko 2 mm.

REKLAMA

Ogłoszona przez Japończyków sprawność, która została potwierdzona w badaniach japońskiego rządowego instytutu New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO), wynosi 16,09 proc.

Moduł został wykonany z wykorzystaniem technologii inkjet, co oznacza, że warstwę perowskitową będzie można nanieść na praktycznie każdy rodzaj powierzchni. To umożliwia produkcję także modułów charakteryzujących się elastycznością, czyli cechą, która jest nieosiągalna dla tradycyjnych, krystalicznych modułów PV.

NEDO podkreśla też, że taka technika wykonania modułu to niższe koszty. Cel japońskich naukowców to zejście z kosztem wytwarzania takich modułów do 15 jenów/W, czyli około 0,5 zł/W.

To także możliwość produkcji dużych i lekkich modułów PV, a to umożliwi wykorzystanie fotowotlaiki w obszarach, które do tej pory były niedostępne dla fotowoltaiki z uwagi na ciężar tradycyjnych modułów.

Grubość ogniw perowskitowych może stanowić zaledwie 1/100 grubości tradycyjnych ogniw krystalicznych.

REKLAMA

Japoński instytut podkreśla, że celem jest osiągnięcie sprawności modułów perowskitowych wyższych od sprawności oferowanych przez tradycyjną technologię krystaliczną.

Potencjał perowskitów w tym zakresie potwierdza fakt, że w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju perowskitowych ogniw PV osiągnięto na nich rekordową sprawność przekraczającą 25 proc.

W zestawieniu rekordów ogniw fotowoltaicznych prowadzonym przez amerykański federalny instytut National Renewable Energy Laboratory obecny, najlepszy wynik takiego ogniwa wynosi 25,2 proc. i został ustanowiony przez naukowców z Korei Południowej.

Dla porównania najlepszy wynik ogniwa monokrystalicznego i polikrystalicznego  – a więc wykonanych w najpopularniejszych na rynku technologiach fotowoltaicznych, rozwijanych od kilkudziesięciu lat – aktualnie najlepsze wyniki wynoszą odpowiednio 26,1 proc. (Fraunhofer ISE) oraz 22,8 proc. (Canadian Solar).

Rekordowe sprawności ogniw perowskitowych osiągano jednak dotąd na bardzo małych próbkach, a sprawność wyraźnie spadała na ogniwach o większych rozmiarach.

W tym kontekście wartym odnotowania osiągnięciem Japończyków jest zachowanie stosunkowo wysokiej sprawności przy przeniesieniu technologii perowskitowej na większą powierzchnię.

Barierą w komercjalizacji technologii perowskitowej pozostaje nadal szybka degradacja w warunkach naturalnych. Działania innych ośrodków pracujących nad perowskitami dają jednak regularne postępy także w tym zakresie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.