Żółwie polubiły fotowoltaikę

Żółwie polubiły fotowoltaikę
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc

Farmy fotowoltaiczne budowane na terenach pustynnych mogą poprawić warunki rozwoju lokalnych populacji żółwi. Dzięki stymulacji wzrostu roślin niezbędnych dla przetrwania żółwi, farmy słoneczne, które powstają w południowych stanach USA, stają się dla nich lepszym środowiskiem do życia niż otaczająca pustynia.

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych oraz deweloper projektów PV, First Solar, informuje, że w Kalifornii w pobliżu wybudowanych przez niego farm fotowoltaicznych już zauważono przyrost siedlisk zwierząt.

Według Dale’a Devitta, naukowca badającego kondycję gleby i stan wód na Uniwersytecie Newada, rośliny, których żółwie pustynne potrzebują do życia, mają bardzo dobre warunki do wzrostu dzięki naziemnym elektrowniom fotowoltaicznym.  

REKLAMA

Naukowcy zaczęli sprawdzać, jak radzi sobie roślinność w warunkach występujących na  farmach słonecznych, sadząc kilkadziesiąt gatunków roślin w nasłonecznionych miejscach, w okolicy modułów i podlewając je przez trzy miesiące.

Okazało się, że farma fotowoltaiczna zmienia mikroklimat i hydrologię powierzchni, na której została zainstalowana, w sposób, który jest obecnie niezwykle korzystny zarówno dla kreozotu (składnik smoły drzewnej), jak i pustynnej roślinności przypominającej krzewy. Zjawiska tego nie zauważono w lokalizacjach o podobnych warunkach naturalnych, ale gdzie nie było instalacji fotowoltaicznych. Zarówno kreozot jak i roślinność pustynna zapewniają ochronę mniejszym zwierzętom żyjącym na obszarach pustynnych.

REKLAMA

Mimo, że jest jeszcze za wcześnie na ostateczną ocenę eksperymentu, jego wstępne wyniki pokazują, że warunki panujące wokół instalacji słonecznej są korzystniejsze dla roślin, a roślinność występuje przez cały rok. Devitt uważa, że instalacje powinny być projektowane nie tylko w oparciu o najbardziej efektywne rozwiązania inżynieryjne, ale także tak, aby mogły dzięki nim skorzystać fauna i flora.

Naukowcy wszczepili żółwiom specjalne nadajniki, które pozwoliły śledzić ich migracje, a co za tym idzie, zaprojektować optymalnie otwory w ogrodzeniach farm fotowoltaicznych, żeby ułatwić im poruszanie się.

Pustynne żółwie są gatunkiem zagrożonym i są chronione zgodnie z amerykańską ustawą o gatunkach zagrożonych – stąd, aby móc zrealizować projekt farmy fotowoltaicznej na terenie prywatnym, ale będącym siedliskiem gatunków zagrożonych, wykonawca musi przedstawić plan jego ochrony.

Joanna Kędzierska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.