Jedna z najstarszych marek modułów PV zmieni nazwę

Jedna z najstarszych marek modułów PV zmieni nazwę
SunPower

SunPower, amerykański producent modułów fotowoltaicznych oraz deweloper projektów PV, zdecydował o podziale swojego biznesu. Ten związany z produkcją modułów trafi do nowej spółki, w którą dodatkowo zainwestują Chińczycy. 

Działająca na rynku fotowoltaicznym od prawie 35 lat i będąca obecnie częścią francuskiej grupy paliwowe Total  firma SunPower ogłosiła, że podzieli swój biznes, pozostawiając pod dotychczasową marką działalność związaną z rozwojem projektów PV.

Natomiast działalność związana z produkcją modułów fotowoltaicznych będzie prowadzona pod marką Maxeon Solar Technologies. W nową firmę 298 mln dolarów zainwestuje Tianjin Zhonghuan Semiconductor – chiński producent wafli krzemowych, które są wykorzystywane w produkcji ogniw PV.

REKLAMA

W zamian chińska firma obejmie około 28,8 proc. udziałów w nowej firmie, a pozostałe będą należeć do dotychczasowych akcjonariuszy SunPower.

Siedziba Maxeon Solar znadzie się w Singapurze, a firmą pokieruje dotychczasowy CEO działu technologicznego SunPower.

SunPower ma utrzymać swoją kalifornijską siedzibę w San Jose i skupi się na sprzedaży i budowie systemów fotowoltaicznych, realizowanych m.in. w modelu franczyzy, a także ma rozwijać dział magazynów energii.

Transakcja ma zostać sfinalizowana po wypełnieniu niezbędnych formalności w drugiej połowie przyszłego roku, a obie firmy połączy umowa, zgodnie z którą Maxeon Solar zyska wyłączność na dostawę modułów fotowoltaicznych dla oddziałów SunPower w Ameryce Północnej.

SunPower utrzyma swój dział rozwoju zlokalizowany w San Jose, a także fabrykę w Hilsboro w stanie Oregon, która została przejęta w ubiegłym roku od amerykańskiej spółki upadłego producenta ogniw i modułów PV SolarWorld.

REKLAMA

Po przejęciu fabryki w Hilsboro – mogącej wytwarzać w skali roku ogniwa o mocy 430 MW i moduły o mocy 550 MW – SunPower stał się drugim największym producentem modułów fotowoltaicznych w USA – po First Solar produkującym cienkowarstwowe moduły w technologii CdTe.

Z kolei Maxeon Solar przejmie fabryki SunPower zlokalizowane w Malezji, na Filipinach, w Meksyku, a także we Francji.

Fundusze przekazane przez chińskiego inwestora mają pomóc w zwiększeniu potencjału produkcji wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych w malezyjskim zakładzie.

W Malezji ma być rozwijana nowa generacja modułów Maxeon serii 6 o jednostkowej mocy 400 W, których sprawność ma sięgać 22,3 proc.

Oprócz takich modułów w dotychczasowej ofercie SunPower były m.in. moduły serii Maxeon o sprawności sięgającej 22,7 proc.

W tym przypadku SunPower zapewniał, że ich zastosowanie będzie oznaczać aż o 70 proc. większy uzysk energii z tej samej powierzchni w okresie 25 lat w porównaniu do zastosowania przeciętnych modułów PV (SunPower informuje o porównanwiu do modułów o mocy 250 W i sprawności 15,3 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.