Chińczycy zwiększają sprawność modułu perowskitowego

Chińczycy zwiększają sprawność modułu perowskitowego
Microquanta

Rekord sprawności ogniw perowskitowych, rozwijanych zaledwie od 10 lat, wynosi 25,2 proc. Barierą, która uniemożliwia komercjalizację technologii perowskitowej, mogącej zrewolucjonizować fotowoltaikę, pozostaje przeniesienie wysokiej sprawności na większe, produkcyjne powierzchnie oraz szybka degradacja perowskitów w zetknięciu z warunkami naturalnymi.

Dokonania kolejnych firm dają nadzieję, że problemy pojawiające się w rozwoju technologii perowskitowej w fotowoltaice zostaną rozwiązane.

Jedną z tych firm jest chińska Microquanta, pracująca nad perowskitami zaledwie od 4 lat, która teraz pochwaliła się kolejnymi osiągnięciami w rozwoju modułów perowskitowych.

REKLAMA

Jeszcze w 2017 roku Microquanta osiągnęła sprawność na mniejszym module o powierzchni 20 cm2 wynoszącą 17,9 proc.

Natomiast kilka miesięcy temu chińska firma informowała o osiągnięciu sprawności na dużym, perowskitowym module o powierzchni 200 cm x 800 cm na poziomie 11,98 proc. Wynik został potwierdzony przez European Solar Test Installation (ESTI).

Teraz Microquanta chwali się osiągnięciem sprawności na module w takich rozmiarach (200 cm x 800 cm) na poziomie 14,24 proc. Wynik ponownie potwierdził ESTI.

REKLAMA

Chińska firma, wspierana m.in. przez chiński koncern energetyczny China Three Gorges Corporation, ma obecnie produkować pierwsze moduły perowskitowe na linii produkcyjnej w Quzhou, w prowincji Zhejiang, mogącej wytwarzać w skali roku moduły o mocy 20 MW. Kolejnym krokiem ma być uruchomienie masowej produkcji.

Microquanta nie informuje natomiast, jak udało się jej rozwiązać problem degradacji ogniw perowskitowych.

Na razie rekordowa sprawność ogniwa perowskitowego, potwierdzona w zestawieniu prowadzonym przez amerykański federalny National Renewable Energy Laboratory, wynosi 25,2 proc. i została osiągnięta przez naukowców z Korea Research Institute of Chemical Technology (KRICT).

Większa sprawność została już osiągnięta na ogniwach, w których perowskit to jedna z warstw. Na połącznie perowskitu z najpopularniejszymi na rynku ogniwami typu krystalicznego zdecydowali się Brytyjczycy z firmy Oxford PV.

Prace tego zespołu doprowadziły do osiągnięcia w ubiegłym roku wyniku 27,3 proc. potwierdzonego w badaniach instytutu Fraunhofer ISE. Rozmiar ogniwa wyniósł jednak tylko 1 cm2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.