Produkcja 24 godziny na dobę. Sprawność modułów powyżej 20,5 proc.

Produkcja 24 godziny na dobę. Sprawność modułów powyżej 20,5 proc.
Enel

To z pewnością jedna z najciekawszych inwestycji w europejskim przemyśle fotowoltaicznym, który do tej pory przegrywał w starciu z konkurencją producentów ogniw i modułów PV z Azji. Włoska grupa Enel, największy europejski koncern energetyczny i jeden z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, rozpoczęła produkcję modułów fotowoltaicznych, które ma cechować wysoka sprawność i które dodatkowo będą wytwarzać energię po obu stronach.

Enel zaczyna instalować pierwsze dwustronne moduły fotowoltaiczne na budowanych przez siebie farmach fotowoltaicznych. Póki co włoska grupa musi polegać na dostawach od producentów z Chin. Jednak wkrótce będzie w stanie częściowo zaspokoić zapotrzebowanie na moduły z własnej fabryki, która powstała w Katanii na Sycylii.

Włosi uruchomili tam kosztem 80 mln euro linie do produkcji dwustronnych modułów fotowoltaicznych w łączącej warstwy krzemu krystalicznego i amorficznego technologii HJT (heterojunction).

REKLAMA

Enel zapewnia, że sprawność produkowanych modułów na przedniej stronie będzie wynosić ponad 20,5 proc.

Jednocześnie Włosi zapewniają, że wykorzystanie tylnej strony modułów pozwoli zwiększyć uzyski energii nawet o 30 proc. w porównaniu do jednostronnych modułów.

Ponadto zaletą modułów, które będą produkowane w Katanii, ma być żywotność wynosząca przynajmniej 35 lat.

Sycylijska „La fabbrica del sole” ma produkować w skali roku około 500 tys. modułów fotowoltaicznych. Średnia moc modułów wyniesie 400 W, co daje potencjał rocznej produkcji rzędu 200 MW.  

Produkcja ma być prowadzona bez przerwy, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku.

Taki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych ma być efektem pełnej automatyzacji. Włosi zapewniają nawet, że będzie to najbardziej zautomatyzowana fabryka modułów PV na świecie.

Zatrudnienie znajdzie 300 pracowników, a u poddostawców ma powstać dodatkowe około 600 miejsc pracy.

REKLAMA

Enel zapowiada, że kolejnym krokiem będzie przekroczenie dotychczas przyjętych limitów jeśli chodzi o sprawność technologii krystalicznej i osiągnięcie w ciągu 5 lat sprawności modułów przekraczającej 28 procent.

Odpowiadająca za inwestycje w OZE we włoskim koncernie spółka Enel Green Power działa w 29 krajach, gdzie zarządza odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 43 GW, z czego 28,1 GW to elektrownie wodne, 10,6 GW to elektrownie wiatrowe, a 3,7 GW to elektrownie fotowoltaiczne.

Enel Green Power jest szczególnie aktywny na rynkach OZE Ameryki Północnej i Południowej.

Wcześniej w tym roku Włosi uruchomili największą elektrownię fotowoltaiczną w Kolumbii, której moc sięga 86,2 MW. Budowa elektrowni „El Paso” kosztowała 70 mln dolarów. Składa się na nią 250 tys. modułów fotowoltaicznych, które mają produkować w skali roku 176 GWh energii elektrycznej.

Także w tym roku Enel rozpoczął budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej „Magdalena II”, która powstaje w Meksyku i której moc wyniesie 220 MW.

Złoży się na nią 550 tys. dwustronnych modułów, a  uzyski energii zwiększy zastosowanie technologii jednoosiowych trackerów dostosowujących położenie modułu pod optymalnym kątem w zależności od padania promieni słonecznych.

Zastosowanie trackerów oraz modułów dwustronnych ma dać wyższe uzyski energii, jednocześnie obniżając koszty produkcji energii.

Budowa wielkiej elektrowni fotowoltaicznej, której koszt oszacowano na 165 mln dolarów, ma się zakończyć pod koniec tego roku. Prognozowana jest roczna produkcja 600 GWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.